10 rocznica odsłonięcia pomnika GLORIA ORLIKOM KRESOWYCH STANIC

czerwonak zdjęcieTowarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich wraz z władzami Gminy Czerwonak zapraszają do złożenia hołdu bohaterom walk o wolną i suwerenną Polskę w dniu 21 listopada 2014 r. (piątek) o godz 13.00. Spotkanie odbędzie się w Czerwonaku przy ul. Okrężnej 5 pod pomnikiem Gloria Orlikom Kresowych Stanic, powstałym z inicjatywy mieszkańca Czerwonaka pana Zbigniewa Maurycego Kowalskiego.
Uroczystego odsłonięcia pomnika z udziałem ks. bpa Grzegorza Balcerka dokonano 16 września 2004 r., w 60 rocznicę bitwy pod Panasówką, w której harcerze Szarych Szeregów rozbili czterokrotnie silniejsze oddziały UPA ratując przez eksterminacją 20 tys. mieszkańców m. Załoźce na ziemi wołyńskiej. Najmłodsi obrońcy naszych granic na Kresach Rzeczpospolitej, którzy podobnie jak Lwowskie Orlęta oddali życie za wolność naszej Ojczyzny, swą patriotyczna postawą zasłużyli na miano Orlików Kresowych Stanic.
Spotkanie 21 listopada uświetni występ zespołu Gimnazjum nr. 65 im. Orląt Lwowskich z Poznania. Ponadto będzie możliwość odbycia rozmów z nielicznymi już żyjącymi świadkami zbrodni dokonanych przez okupantów niemieckich, sowieckich i OUN-UPA na Kresach, oraz zapoznania się z dorobkiem literackim pana Zbigniewa Kowalskiego, prezesa fundacji Kresy.
Władysław Opiat