AKCJA CHARYTATYWNA „SERCE DLA LWOWA”

W piątek 2 grudnia wyruszyliśmy z kolejną pomocą dla naszych rodaków do Lwowa i okolic w ramach akcji charytatywnej ?Serce dla Lwowa?. Droga i granica przebiegły sprawnie i w sobotnie przedpołudnie zajechaliśmy do kościoła św. Antoniego na Łyczakowie. Tam sprawnie wyładowaliśmy autobus, bo każdy po takiej podróży marzył już o chwili odpoczynku i objedzie. W niedzielę przystąpiliśmy do segregowania i przygotowywania paczek, by w kolejnych dniach tygodnia sprawnie je rozprowadzać.

Poniedziałek to pierwszy dzień naszej Akcji. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do Gródka Jagiellońskiego i Nowego Rozdołu. Po około godzinnej jeździe zajechaliśmy pod kościół parafialny, gdzie po złożeniu paczek ks. Andrzej, proboszcz tamtejszej parafii, przygotował dla nas niezwykłą niespodziankę. W nawie bocznej kościoła czekał na nas zastawiony domowymi wypiekami i kanapkami długi stół, a panie z parafii roznosiły gorący bigos. Mimo wczesnej pory i krótko wcześniej zjedzonego śniadania smakołyki szybko znikały ze stołu. Następnym przystankiem był Nowy Rozdół, a konkretnie Centrum Kulturalno-Oświatowe im. Karoliny Lanckorońskiej. Tam Pani Dyrektor Tatiana Biłyk zaprosiła nas do Sali Tradycji, gdzie opowiadała o szkole, jej uczniach i patronce. Tu należy dodać, że w drodze do szkoły zjedliśmy wspaniały obiad i zwiedziliśmy dawną rezydencję rodziny Lanckorońskich. Niestety niegdyś wspaniały pałac, leżący w przepięknym parku jest obecnie w stanie skrajnej ruiny. Powybijane okna, puste wnęki po popiersiach i figurach, rozpadające się ściany i elementy konstrukcyjne robiły przygnębiające wrażenie. Ale wróćmy do szkoły. Tu kolejną atrakcją była mikołajkowa opowieść w wykonaniu najmłodszych uczniów szkoły. Piękna, mądra opowieść, podana piękną polszczyzną, przeplatana piosenkami i występami, zrobiła ogromne wrażenia na nas i licznie zgromadzonej rzeszy rodziców. Po występach Pani Mirosława Tomecka-Prezes Fundacji ?Wielkie Serce? zaprosiła całą naszą grupę na słodkości wokół choinki, gdzie nie zabrakło wzajemnych serdeczności, gorących rozmów oraz wspomnień i planów związanych z zaproszeniem i planowanym pobytem dzieci z tejże szkoły na naszych majowych uroczystościach w ramach XX Dni Lwowa w Poznaniu. Wieczorem pełni wrażeń wróciliśmy do Lwowa.

Kolejny dzień to wizyta w Pałacu Arcybiskupim i spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim. Tam Prezes Stanisław Łukasiewicz w towarzystwie Katarzyny Kwineckiej v-ce Prezesa TML i KPW oraz członka Stowarzyszenia ?Pokolenie Milenijne? przekazali wykonany przez Jacka Kołodzieja fotoalbum z poświęcenia we Lwowie i wprowadzenia w Poznaniu kopii obrazu Matki Boskiej Łaskawej ze Lwowskiej Katedry. Ksiądz arcybiskup dziękując za tę pamiątkę obiecał odwiedziny i wspólną modlitwę przed tym obrazem w kościele św. Małgorzaty na poznańskiej Śródce.

Następne dni to wizyty harcerzy z paczkami w domach osób, które samodzielnie nie są w stanie ich odebrać oraz praca w bazie, czyli w kościele św. Antoniego, związana z wydawaniem darów osobom po nie się zgłaszającym. Wśród nich proboszczom parafii, które wspomagamy oraz siostrom zakonnym, które na co dzień zajmują się również opieką nad najmniej samodzielnymi i najstarszymi naszymi rodakami. Tradycyjnie też odwiedziliśmy z życzeniami i drobnymi mikołajkowymi słodkościami redakcję Kuriera Galicyjskiego, Federację Organizacji Polskich na Ukrainie oraz Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Obowiązkowym punktem pobytu jest ceremonia zapalenia zniczy na Cmentarzu Obrońców Lwowa na Łyczakowie. W tym roku również byliśmy na grobie Pani Janiny Zamojskiej, zmarłej w grudniu ubiegłego roku, a którą wcześniej odwiedzaliśmy w jej przepięknym, wypełnionym pamiątkami i historią domu.

W piątkowy wieczór 9 grudnia wyruszyliśmy w drogę powrotną, by we wczesny sobotni poranek dotrzeć do Poznania.

tekst i foto: Jacek Kołodziej