W 80 rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zorganizował uroczystości dla uczczenia walczących i poległych w walkach na Kresach we wrześniu 1939 roku oraz, by uczczić Dzień Sybiraka przypadający 17 września. Na uroczystości przybyli: minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, wicewojewoda Aneta Niestrawska, parlamentarzyści, samorządowcy, rodziny ofiar Katynia i Sybiru, kresowianie z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, kombatanci, harcerze, młodzież szkolna i społeczność poznańska.
Poznańskie uroczystości rozpoczęły się odprawieniem Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka w kościele ojców Franciszków na Wzgórzu Przemysła. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości rocznicowych złożyli kwiaty pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a następnie ulicami Poznania przeszli w Marszu Pamięci pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru.
W obecności reprezentacji służb mundurowych, harcerzy oraz pocztów sztandarowych odbyły się uroczystości pod Pomnikiem. Kolejno zabierali głos Wojewoda Zbigniew Hoffmann, który odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do organizatorów i uczestników poznańskich obchodów, w którym m.in. napisał: „… 17 września 1939 r. jest i musi pozostać ostrzeżeniem i przestrogą dla potomnych. Dziś w pełni potrafimy odczytać sens tamtych historycznych doświadczeń, wiemy, że pamieć oparta na fundamencie przawdy może byćskuteczną tarczą przeciwko niszczącej sile nienawiści…”.
Minister Jadwiga Emilewicz, która oddała hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie. Odniosła się również do czasów współczesnych podkreślając ważność sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi dla bezpieczeństwa naszego kraju.
Z kolei list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał dyrektor poznańskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego Krzysztof Dembiński.
Głos zabrał także wiceprezes Sybiraków Marek Macutkiewicz. Przedstawił historię wywózek Polaków do Kazachstanu i na Syberię, zwłaszcza inteligencji, której najbardziej bał się Stalin.
W intencji pomordowanych i poległych w obronie Kresów modlił się duchowny katolicki, kapelan Sybiraków, ks. kanonik Tadeusz Magas oraz Youssef Chadid imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej.
Jak każdego roku pamięć ofiar wydarzeń zapoczątkowanych agresją wojsk sowieckich we wrześniu 1939 roku uczczono apelem poległych i złożeniem kwiatów przez przybyłe delegacje. Nasze Towarzystwo reprezentował prezes Stanisław Łukasiewicz, prof. Renata Zawirska-Wojtasiak i wiceprezes Janusz Furmaniuk.
tekst: Hanna Dobias-Telesińska, foto: Jacek Kołodziej