Dzień Kultury Polskiej w Nowym Rozdole

W dniu 28.08.2016 r. odbyły się Dni kultury Polskiej w Nowym Rozdole. Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Pomocy Polakom ?Wielkie Serce?, od którego otrzymaliśmy zaproszenie. Nasz oddział TML i KPW w Poznaniu reprezentował Stanisław Łukasiewicz.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach, na którą zebrani goście oraz wszyscy uczestnicy przeszli kilkoma ulicami Nowego Rozdołu, prowadzeni przez orkiestrę dętą. Zaplanowany program uroczystości musiał zostać zmieniony ponieważ dzień 28 sierpnia w Nowym Rozdole został ogłoszony ?Dniem Żałoby?. Właśnie tego dnia sprowadzone były do Nowego Rozdołu zwłoki zabitego na wschodnim froncie młodzieżowego działacza, wolontariusza, który udał się na linię frontu z pomocą charytatywną. Nie mógł odbyć się uroczysty przemarsz pod pomnik Tarasa Szewczenki, gdzie każdego roku składano wiązankę kwiatów, oraz dalszy przemarsz do Domu Kultury, w którym miał odbyć się uroczysty koncert.

Ponieważ na obchody Dnia Kultury Polskiej przyjechały delegacje z wielu polskich miast oraz zaproszeni goście ze Lwowa i innych miast, całość uroczystości musiała ograniczyć się do terenów Towarzystwa Wielkie Serce i Polskiej Szkoły. W budynku Towarzystwa odbył się koncert wykonany przez orkiestrę dętą, zespół wokalno-instrumentalny, zespół pieśni i tańca, chór, zespół teatralny, a także zespół taneczny. Podczas koncertu można było posłuchać utworów polskich, zaprezentowane były tańce: polonez, krakowiak. Na zakończenie uroczystości zagrała i zaśpiewała Kapela Drewutnia z Lublina, zespół z Łowicza oraz Tomaszowa Lubelskiego, a także prof. Stanisław Górka zaśpiewał kilka kresowych piosenek. W trakcie uroczystości goście zostali poczęstowani regionalnymi potrawami.

Wśród gości poznałem V-ce konsula Lwowskiego Konsulatu pana Marian Orlikowskiego, prezesa Federacji Polskich na Ukrainie panią Emilię Chmielową, prezesa TML i KPW z Bolesławca panią Barbarę Smoleńską. Obecni byli przedstawiciele organizacji współpracujących z Towarzystwem i Szkołą w Nowym Rozdole, a także ponad stuletnia działaczka organizacji polonijnych w Chicago pani Maria Eleonora Mirecka-Loryś z panią Krystyną Markut reprezentującą Polonię stanu Floryda w USA. Kuriera Galicyjskiego reprezentowała Anna Gordijewska.

Stanisław Łukasiewicz

Występ zespołu ludowego Przed Domem Kultury Polskiej – W głębi St. Łukasiewicz w towarzystwie Emilii Chmielowej oraz konsula RP we Lwowie M. Orlikowskiego Przedstawiciele Tomaszowa Mazowieckiego