JUBILEUSZOWE XX DNI LWOWA I KRESÓW W POZNANIU

Pierwsza część XX jubileuszowych  Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu już za nami. Teraz przygotowujemy część drugą, która odbędzie się we wrześniu, a 2 października w Dniu Kresowian, ostatnia. Część pierwsza zatytułowana była „Skrzydła nad Kresami” i temu zagadnieniu poszczególne części Dni Lwowa i Kresów były poświęcone. XX Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu odbyły się pod patronatem honorowym Metropolity Poznańskiego Abpa Stanisława Gądeckiego, Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Konferencja prasowa dla mediów poznańskich poprzedziła rozpoczęcie imprez. Radia i telewizje oraz PAP informowały społeczeństwo wielkopolskie o mających się rozpocząć XX jubileuszowych Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczęła inauguracja w Domu Żołnierza, na którą przybyli członkowie naszego Oddziału oraz zaproszeni goście, m.in. przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Grzegorz Wojtasz oraz z-ca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Cezary Ostrowski, a poprowadziła imprezę wiceprezes Katarzyna Kwinecka. Po powitaniu rozpoczęła się część oficjalna. Na początku zabrał głos prezes Stanisław Łukasiewicz, który przedstawił genezę i historię Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu.  Każdego roku honorujemy osoby w szczególny sposób zasłużone dla Kresów i Towarzystwa. W tym roku Złotą Odznakę TML i KPW otrzymali: Zofia i Wojciech Budzyńscy, Dorota i Cezary Polscy oraz Mikołaj Pietraszak-Dmowski. Szczególnym wyróżnieniem uhonorowany został Janusz Wasylkowski, który otrzymał wyróżnienie Semper Fidelis w postaci statuetki Lwa. Janusz Wasylkowski otrzymał także gratulacje od Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Wśród gości była także Teresa Tomsia, poetka, eseistka, animatorka kultury, która także zabrała głos i przekazała zbiór swoich wierszy z okazji XX Dni Lwowa i Kresów.

Spotkanie przeplatane było występami dzieci i młodzieży oraz dorosłych z zespołów: „Stokrotki”, „Kresowiacy” i „Tylko Tak”, którzy przyjechali z Nowego Rozdołu wraz z ubiegłoroczną laureatką Lwa Semper Fidelis Mirosławą Tomecką. Występy dzieci i młodzieży bardzo wzruszały i bawiły. Była część o wydźwięku patriotycznym, były tańce ludowe z różnych regionów Polski, były też oczywiście piosenki lwowskie. Ciekawa inscenizacja przedstawiła hrabinę Karolinę Lanckorońską, patronkę szkoły w Nowym Rozdole. Na zakończenie występów zespołów Mirosława Tomecka serdecznie podziękowała za zaproszenie do Poznania. Każdy wyjazd do Polski jest dla nich wielkim wydarzeniem. Mają możliwość kontaktu z Ojczyzną, poznania ludzi i zaprezentowania swego bogatego dorobku. Takie okazje zdarzają się rzadko. Sami nie są w stanie ponieść ciężaru kosztów.

Z okazji XX Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu odbyły się „Otwarte zawody modeli lotniczych o Puchar Prezesa poznańskiego Oddziału TML i KPW”, zorganizowane wraz z WOW LOK, Klub „Jaskółka” i WLKP Poznań „Kartonowa Pyra”, które także ufundowały puchary. Z ramienia naszego Oddziału konkurs koordynował Igor Megger. Zaprezentowano modele różnych samolotów m.in.: PZL „Łoś”, „Karaś”, „Wilk” i „Jastrząb” oraz szybowiec Czajka i Orlik. Wykonawcy modeli liczyli 8 do 70 lat. W hallu wystawione były modele, które budziły duże zainteresowanie.

Inauguracja zakończyła się poczęstunkiem, podczas którego zebrani rozmawiali, dyskutowali i … wspominali.

Kolejny dzień XX Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu, sobota 20 maja, to kontynuacja tematu. W Domu Polonii na Starym Rynku w Poznaniu gościliśmy znanego nam Tomasza Kubę Kozłowskiego, który wystąpił z prelekcją, obrazującą dzieje lotnictwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem Lwowa i Kresów. Jak zwykle w bardzo barwny i ciekawy sposób, ilustrując przeźroczami Prelegent przekazywał wiedzę o roli Kresów, a w szczególności Politechniki Lwowskiej, w tworzeniu lotnictwa polskiego, które odegrały znaczną rolę. Tutaj mieszkało i tworzyło szereg wybitnych konstruktorów i pilotów, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii polskiego lotnictwa.

Obchody XX Dni Lwowa i Kresów w niedzielę 21 maja rozpoczęły się w Farze Poznańskiej  Mszą św. koncelebrowaną, której w imieniu Metropolity Poznańskiego Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego przewodniczył ks. prałat Jan Stanisławski. Przybyli zaproszeni goście, m. in. Sekretarz Miasta Stanisław Tam, były dzieci i młodzież z Nowego Rozdołu, liczni Kresowiacy. Modlono się za Kresowian zmarłych i żyjących. Młodzież z Gimnazjum Nr 65 im. Orląt Lwowskich przybyła ze Sztandarem. Ks. Prałat w homilii odniósł się do obrazu Matki Bożej Łaskawej ze Lwowa, którego wierna kopia, na stałe od 2 października 2016 r. przebywająca w kościele św. Małgorzaty na Śródce w Poznaniu, teraz wystawiona została w Farze. Mszę św. uświetnił piękny śpiew Chóru Lekarzy oraz młodzieży z Gimnazjum Nr 65, która wykonała „Śliczną Gwiazdę Miasta Lwowa”. Były także „Lwowskie Madonny”.

Po zakończonej Mszy św. przeszliśmy na Stary Rynek. Piękna pogoda pozwoliła na wspaniałą zabawę przy dźwiękach muzyki. Rozpoczął ją przemarsz orkiestry dętej z Gminy Dopiewo, za którą szły przebrane w stroje z epoki damy, ułan, młodzież. Na Rynku rozstawione były kramy z wszelkimi dobrami – miody, pieczywo, wędliny i inne specjały. Było także nasze stoisko z publikacjami, kalendarzami, pocztówkami, kubkami z herbem Lwowa i Poznania. Przybyła również kuchnia kresowa. Wśród publiczności chodzili gazeciarze z „Kurierem Galicyjskim”, panienki z bukiecikami kwiatów, zbierając datki na przyszłą akcję charytatywną. Przez kilka godzin bawiono się świetnie. Koncert rozpoczęła orkiestra dęta z Gminy Dopiewo, po niej wystąpiły zespoły z Nowego Rozdołu. Ich występy porywały publiczność. Wystąpiła także młodzież z Gimnazjum Nr 65 oraz Wielkopolska Kapela Ludowa „Zbąszyniacy”.

Tak jak w poprzednich latach, skorzystaliśmy z uprzejmości Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i urządziliśmy wystawę w hallu Urzędu. 22 maja nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Skrzydła nad Kresami”, która trwać będzie do 2 czerwca b.r. Autorem wystawy jest wiceprezes Janusz Furmaniuk i Igor Megger. Na otwarcie przybyła Pani Dyrektor Gabinetu Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna Anna Żuchowska-Bednarz, którą powitał prezes Stanisław Łukasiewicz. Prezes Poznańskiego Oddziału TML i KPW podziękował za możliwość przedstawienia społeczeństwu Poznania wystawy w tak ważnym miejscu, do którego docierają obywatele Poznania i Wielkopolski. Mówił o historii Dni Lwowa i Kresów, które doczekały się jubileuszu. Pani Dyrektor odczytała list Pana Wojewody Zbigniewa Hoffmanna:

Szanowni Państwo,

niewiele jest miast poza granicami naszego kraju, które byłyby tak silnie związane z polską historią i kulturą. Lwów wciąż jest miejscem, którego nazwa w umysłach wielu Polaków wywołuje wspomnienia młodości.

Dzięki obecności Lwowa w granicach naszego kraju znacznie wzbogaciła się polska kultura i nauka. Dzisiejsza wystawa odbywa się pod hasłem ?Skrzydła nad Kresami?. Nazwa ta nie jest przypadkowa ? odnosi się do naukowców Politechniki Lwowskiej, którzy na początku XX wieku pracowali nad rozwiązaniem ogólnoświatowego problemu lotu mechanicznego.

Historia polskiego lotnictwa rozpoczęła się we Lwowie.

Lata obecności w granicach naszej Ojczyzny wytworzyły między nią a Lwowem silny związek, opierający się na wspólnocie doświadczeń historycznych, kulturze i nauce.

Dlatego z radością gościmy wystawę ?Skrzydła nad Kresami? w murach Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Serdecznie gratuluję organizatorom przygotowania ciekawej wystawy, a wszystkim zwiedzającym życzę pozytywnych wrażeń z odkrywania historycznych związków Lwowa z Wielkopolską.

Zebrani gromkimi brawami podziękowali za te piękne słowa. W dalszej części nastąpiło zwiedzanie. Igor Megger, jeden z twórców wystawy, oprowadzając w bardzo interesujący sposób prezentował poszczególne plansze. Mówił o historii powstawania lotnictwa polskiego, o myśli technicznej wywodzącej się z Politechniki Lwowskiej, o ludziach, którzy tworzyli samoloty i wybitnych pilotach tamtych czasów. Ekspozycja jest bardzo ciekawa. Zawiera wiele informacji, obrazująca zdjęciami osób i samolotów oraz pamiątek z nimi związanych. Na otwarciu wystawy był mundur lotnika wraz z hełmem i okularami, a także pas wojskowy i kordzik.

Druga część wystawy to plansze przedstawiające wystawy z poprzednich lat oraz obrazy Dawnego Lwowa. Tę część wystawy prezentował Janusz Furmaniuk.

Zakończyła się pierwsza część XX Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do ich zorganizowania. Podziwiamy młodzież z Gimnazjum Nr 65 im. Orląt Lwowskich, Gimnazjum Nr 58 im. Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz harcerzy z ZHP Hufca Poznań-Wilda im. J. Kasprowicza, która jako wolontariusze uczestniczyła w organizacji imprez. Byli niezastąpieni i to im należą się szczególne podziękowania.

 

Tekst: Hanna Dobias-Telesińska, foto: Jacek Kołodziej

KONFERENCJA PRASOWA

  

INAUGURACJA

      

PRELEKCJA W DOMU POLONII

   

MSZA ŚW. W KOLEGIACIE FARNEJ

 

PIKNIK LWOWSKI I JARMARK GALICYJSKI

      

WYSTAWA „SKRZYDŁA NAD KRESAMI”