KRESOWY OPŁATEK W ZAMKU

15 grudnia w Sali Pod Zegarem w Centrum Kultury Zamek odbył się świąteczny „Opłatek”. Sala zgromadziła Kresowiaków i sympatyków naszego Oddziału. Zebranych powitał prezes Stanisław Łukasiewicz, a spotkanie prowadziła wiceprezes Katarzyna Kwinecka.

Pierwszym punktem spotkania była relacja z przeprowadzonej Akcji Charytatywnej „Serce dla Lwowa”. Stanisław Łukasiewicz opowiedział o przygotowaniach, zbiórkach w Marketach „Piotr i Paweł”, o sortowaniu i pakowaniu zebranych darów. Przedstawił także przebieg akcji. Mówił o wizycie u abpa Mokrzyckiego, któremu podarowana została praca wydana przez nasz Oddział „Księża kresowi w Archidiecezji Poznańskiej”. Odwiedzono także różne stowarzyszenia i instytucje polskie we Lwowie. Relacja ilustrowana była fotografiami wykonanymi przez Jacka Kołodzieja.

W części oficjalnej dwoje członków naszego Oddziału Renata Wojtasiak i Janusz Furmaniuk otrzymali dyplomy za wyróżniającą się pracę na rzecz Towarzystwa. Nowowstąpionym do naszego Oddziału wręczono legitymacje.

Wieczór umilił nam Marian Osada przy akompaniamencie Winicjusza Chudzińskiego oraz uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karłowicza w Poznaniu, którzy pod dyrekcją Benigny Jaskulsiej wykonali szereg pieśni solowych oraz chóralnych.

Gościem wieczoru był ks. prałat Jan Stanisławski, który odczytał list abpa Metropolity Poznańskiego, przewodniczącego Episkopatu Polski i wiceprzewodniczącego Episkopatu Europy na temat obecnej sytuacji w Europie. Po krótkiej modlitwie zebrani podzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Na stołach były wypieki  świąteczne oraz kutia wykonana przez niezawodną Danusię Szwarc.

tekst: Hanna Dobias-Telesińska, foto: Jacek Kołodziej