KSIĄDZ PIOTR STRUSZKIEWICZ

7 września 2020 roku, w 75 rocznicę śmierci, odwiedziliśmy na cmentarzu miłostowskim grób księdza Piotra Struszkiewicza, to postać o której należy pamiętać. O jego historii dowiedzieliśmy się od Rafała Ratajczaka pracownika Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego miasta Poznania.

Ksiądz Piotr Struszkiewicz urodził się 16 czerwca 1889 r. Święcenia kapłańskie przyjął 28 października 1911 r. we Lwowie. W latach 1911-1913 był wikarym w Tłumaczu (woj. Stanisławów), w latach 1913-1915 w kościele św. Elżbiety we Lwowie, 1915-1916 pełnił posługę kapelana wojskowego, w latach 1917-1919 był wikarym w parafii Kulików k. Żółkwi, następnie w latach 1919-1923 był kanonikiem w Chlebowicach Wielkich k. Przemyślan, a w latach 1923-1934 proboszczem w Podkamieniu pow. Brody.

Parafię w Przemyślanach objął w 1934 r. Dbał o swoją parafię, o młodzież – pracował w szkołach, był nawet przewodniczącym komisji egzaminacyjnej w tamtejszym gimnazjum. Z jego inicjatywy wyremontowano organy kościelne.

W czasie II wojny światowej wspierał partyzantów żywiąc ich, udzielając informacji i ukrywając broń. Według relacji świadków ks. Struszkiewicz sam był jednym z inicjatorów ich działań. Uważał on bowiem, że Stalin jest największym wrogiem Polski. Był poszukiwany przez NKWD, które pomimo poznania jego pseudonimu ?proboszcz? nie zorientowało się o kogo chodzi. Pod koniec wojny przyjął pod swój dach trzy siostry Serafitki, które bolszewicy wyrzucili z klasztoru/kościoła. W Przemyślanach pracowały także siostry Służebniczki, które prowadziły sierociniec im. Alfreda Potockiego.

W lipcu 1945 r. pod naciskiem nowych władz ksiądz Struszkiewicz opuścił Przemyślany ostatnim transportem. Przez Przemyśl trafił do Wielkopolski do Poznania, do zgromadzenia sióstr Serafitek przy kościele św. Rocha. Otrzymał nominację na proboszcza parafii św. Jadwigi w Łodzi koło Stęszewa. Niestety ks. Struszkiewicz nie obiął tej parafii, gdyż osłabiony trudami, w wieku 56 lat, zmarł w Poznaniu na zawał serca 6 września 1945 r.

Pochowano go na cmentarzu parafii św. Rocha przy ulicy Wiatracznej w Poznaniu. W 1971 r., w związku z budową osiedla Lecha/Czecha oraz trasy katowickiej, zlikwidowano cmentarz, a ks. Struszkiewicza oraz innych tam pochowanych ekshumowano i pochowano w osobnej kwaterze na cmentarzu komunalnym Miłostowo.

Obecnie grób księdza jest zadbany jednakże jest on nieopłacony i grozi mu likwidacja. Zeszłego roku grobem zainteresowała się parafia w Przemyślanach, na której stronie opisano sylwetkę księdza wraz ze źródłami oraz zamieszczono zdjęcia grobu. Obecnie nasze Towarzystwo czyni starania o zachowanie mogiły i o przeniesienie jej w bardziej godne miejsce.

Parafia w Przemyślanach jest nam bliska ? w czasie dorocznej akcji charytatywnej „Serce dla Lwowa”, wiele razy ją odwiedzaliśmy.

Na grób zaprowadził naszą delegację Rafał Ratajczak, który zajmuje się oznakowaniem grobów Powstańców Wielkopolskich.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na chwilę przy grobie wspaniałej aktorki i lwowianki Krystyny Feldman.

Tekst: Igor Megger i Wanda Butowska, foto: Wanda Butowska