W tym roku wyróżnienie ?Semper Fidelis?, decyzją Kapituły odznaczenia zatwierdzoną przez poznański Oddział TML i KPW, otrzymuje wiece zasłużona Kresowianka Irena Kotowicz.
Irena Kotowicz urodziła się w grudniu 1923 roku we wsi Skorodyńce pow. Czortków w rodzinie nauczycieli. Dzieciństwo i lata szkolne spędziła w Czortkowie.
W czasie wojny wraz z mężem była zaangażowana w konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej. Organizacja ta przystąpiła później do AK tworząc wspólną organizację. W 1944 r. wraz z mężem uciekła przed NKWD do Przemyśla, ale w 1946 roku została aresztowana przez UB. Po amnestii zwolniona wróciła do domu. Przeniosła się wtedy do Poznania i tu ukończyła studia na kierunku psychologii klinicznej. Po ukończeniu studiów do przejścia na emeryturę pracowała w zawodzie na terenie Warszawy. W 1989 roku wstąpiła do nowo utworzonego Towarzystwa Miłośników Lwowa oddział Warszawski, gdzie została członkiem Zarządu Oddziału. W 1993 roku była inicjatorem powołania klubu ?Podole? przy Warszawskim Oddziale TML, którego została prezesem i jest nim do dnia dzisiejszego. W tym samym czasie zorganizowała także własne wydawnictwo ?Głosy Podolan?, które wychodzi, do dnia dzisiejszego, w nakładzie 250 egzemplarzy (łącznie wyszło już 150 numerów). Przez cały okres 25 lat redaktorem naczelnym jest Pani Irena. Prócz wydawania ?Głosów?, które mają głównie charakter wspomnieniowy, historyczny, ukazało się także, z jej inicjatywy, dziesięć numerów specjalnych – zeszytów naukowych na tematy Podola. Były to m. in.: ?Skałat?, ?Terroryzm na Podolu? czy ?Wysiedlenie?. Za swoją pracę Irena Kotowicz została wyróżniona wieloma medalami i odznaczeniami, w tym Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci (2006 r.) oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi (2013 r.). Działalność Ireny Kotowicz na rzecz Kresów, upamiętniająca historię Podola, ludzi tam żyjących, jest niezwykle ważna. Przybliża młodszemu pokoleniu świat, który bezpowrotnie minął, a starszemu pokoleniu go przypomina.
Irena Kotowicz w pełni zasługuje na wyróżnienie ?Semper Fidelis?.