6 listopada 2016 r. w Domu Polonii na Starym Rynku w Poznaniu spotkaliśmy się w Salonie Lwowskim, by obchodzić nasze największe święto. Było to już drugie spotkanie z okazji 11 Listopada, Święta Niepodległości.
Na początku gości powitała organizatorka Salonu Lwowskiego, wiceprezes naszego Oddziału, Katarzyna Kwinecka. Zebrani odśpiewali Hymn Państwowy, po czym wznieśli szampanem toast za Rzeczpospolitą.
Katarzyna Kwinecka zapowiedziała temat spotkania: ,,XVII wiek – wiekiem walki o niepodległość Rzeczpospolitej. Jak Lwów tej wolności bronił” i we wstępie powiedziała: „Świętując niepodległość trzeba pamiętać o bohaterach 1918-1920. Wspominaliśmy Ich w ubiegłorocznym Salonie Lwowskim. Ale nie można nie pamiętać i o tych, którzy przelewali krew w wiekach wcześniejszych. 360. rocznica ślubów Jana Kazimierza i wprowadzenie 2 października br. do Poznania wiernej kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej, naprowadza nas na wiek XVII, wiek nieustannych walk o wolność naszej Ojczyzny.
,,Ojczyzna moja to praojców sława,
Szczerbiec Chrobrego, cecorska buława.
To duch rycerski – szlachetny a męski,
To nasze wielkie zwycięstwa i klęski…?
(M.Konopnicka. ,,Ojczyzna”)
Prelekcję na temat walk o utrzymanie niepodległości, historię XVII wiecznych zmagań, wygłosił Tomasz Łuczewski, który z humorem przedstawiał trudną sytuację geopolityczną ówczesnej Polski. Wystąpienie prelegenta przerywane było pieśniami patriotycznymi, którym przewodził jak zwykle niezrównany Marian Osada przy akompaniamencie Winicjusza Chudzińskiego. Zebrani śpiewali ,,Przybyli ułani pod okienko?, ,,Pożegnanie? (Bywaj dziewczę zdrowe, ojczyzna mnie woła?), ,,Pierwsza Kadrowa” (ref. ,,Oj dana , oj dana, kompania kochana), ,,Rozmaryn? (O mój rozmarynie rozwijaj się?), ,,Ułani, ułani malowane dzieci?, ,,Białe róże? (Rozkwitały pęki białych róż), ,,Serce w plecaku? (z młodej piersi się wyrwało?).
Tomasz Łuczewski zacytował fragment wiersza, którego autorem słów jest Konstanty Krumłowski, a muzyki ks. Władysław Piątkiewicz. Pieśń prawdopodobnie powstała w końcu XIX w., bardzo popularna była na Śląsku podczas plebiscytów:
,,Jak długo w sercu naszym, choć kropla polskiej krwi.
Jak długo w ręku naszym, ognista szabla lśni.
Stać będzie kraj nasz cały, stać będzie Piastów gród.
Zwycięży orzeł biały, zwycięży polski lud.
Jak długo święta wiara ożywia polską krew
Stać będzie Polska stara – bo każdy Polak – lew!”
Na zakończenie prelekcji zebrani odśpiewali ,,Marsz I Brygady?.
Niespodzianką był wspaniały pokaz staropolskiej sztuki walki i przedstawienie polskiej szabli bojowej przygotowany przez Stowarzyszenie ,,Signum Pollonicum”, zajmujące się kultywowaniem tradycji staropolskiej sztuki walki. Panowie Kwineccy, ojciec i syn, w strojach polskiej szlachty zaprezentowali walkę, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem obecnych.
Na zakończenie spotkania Katarzyna Kwinecka podziękowała za udział w Salonie Lwowskim i zaprosiła na kolejne, które odbędzie się 8 stycznia 2017 r. o godz. 16.30 w Domu Polonii Stary Rynek 51 w Poznaniu.
tekst i foto: Hanna Dobias-Telesińska
Marta Markunina i Stanisław ŁukasiewiczMaria Golińska
Odśpiewanie Hymnu Narodowego Toast za Rzeczpospolitą Katarzyna Kwinecka i Tomasz Łuczewski