OBCHODY 80. ROCZNICY ROZPOCZĘCIA MASOWYCH EGZEKUCJI POLAKÓW DOKONANYCH PRZEZ OKUPANTA NIEMIECKIEGO W LATACH 1939-1942

W dniu 19 X 2019 r. zostaną zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Dopiewca oraz Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej uroczystości w 80 rocznicę rozpoczęcia masowych egzekucji Polaków (dokonanych przez Okupanta Niemieckiego w l. 1939 ? 1942) .
Ogółem w Lasach Palędzko ? Zakrzewskich zginęło ok. 13 000 Polaków ? najlepszych Synów i Córek Tej Ziemi. To  byli liderzy społeczni, ludzie światli i wykształceni – duchowni, powstańcy wielkopolscy, społecznicy i politycy, ziemianie, studenci i naukowcy, harcerze, przedsiębiorcy, artyści i inne osoby, często osoby zadenuncjowane przez miejscowych Niemców. Ofiary zabijane były strzałem w tył głowy, jak w Katyniu. Według  śledztwa prokuratorskiego przeprowadzonego po II wojnie światowej, pierwsza egzekucja została wykonana 13 X 1939 r. na siostrach zakonnych. W roku 1942 r. ofiary w większości zostały ekshumowane i spalone.
W roku 2018 Stowarzyszenie Miłośników Dopiewca – Sami Swoi zgłosiło wniosek do Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie o wznowienie śledztwa dla określenia ilości i tożsamości ofiar.
Obecne obchody mają na celu upamiętnienie i oddanie czci ofiarom oraz zadbanie o prawdę historyczną. W  czasach relatywizowania historii II wojny światowej chcemy nadać obchodom szczególny charakter i rozgłos, by ujawnić światu tę okrutną zbrodnię oraz przywrócić  prawdę o eksterminacji Wielkopolan –  by wszyscy wiedzieli, że  katem byli Niemcy, a  ofiarą Polacy. Chcemy doprowadzić do tego, by ofiary mordów masowych dokonanych przez Niemców w l. 1939 – 1942 na terenie Wielkopolski, w tym w Lasach Palędzkich, zajęły właściwe miejsce na listach ofiar II wś oraz były przywoływane w Apelach Pamięci podczas państwowych uroczystości upamiętniających martyrologię Polaków w różnych miejscach. Organizacja Obchodów o takim rozmiarze stanowić będzie żywą lekcję historii i wychowania patriotycznego dla pokolenia Polaków żyjących 80 lat później, lekcję uświadomienia rozmiaru niemieckich zbrodni na ludności cywilnej w Wielkopolsce.

Miejsce:
Lasy Palędzko – Zakrzewskie w Gminie Dopiewo –  „Kwatera 7 grobów”. Dojazd od Ławicy przez Zakrzewo ulicą Bukowską. Na ostatnim rondzie dwupasmówki należy skręcić w lewo, w ulicę Gajową. Należy jechać cały czas prosto w las, mijając po lewej stronie kościół w Zakrzewie, a dalej Gajówkę. Przed wjazdem do lasu znajdują się tablice informacyjne z mapą miejsc pamięci.

Link do mapki:
https://www.dopiewo.pl/lokalizacja/783 4. W programie przewidujemy:
 

1.  11.30 Marsz Pamięci od Gajówki w Zakrzewie do Kwatery nr I ?7 zbiorowych mogił? w Lasach Palędzkich 

2. 12.00 Uroczysta Msza św. Koncelebrowana w Kwaterze jw. 

3. Złożenie hołdu ofiarom ? przemówienia okolicznościowe, złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy 

4. Świetlisty Przemarsz Pamięci z zapalonymi zniczami ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu
do kwatery nr II – Pomnika Pomordowanych Studentów Akademii Medycznej, gdzie znicze ułożone zostaną w kształcie  Biało ? Czerwonego Serca – Symbolu Pamięci Narodowej o 13 tysiącach  Ofiar Niemieckiej Zbrodni w Lasach Palędzko-Zakrzewskich

5.  15.00 – Dom Kultury w Dopiewcu ?  Sesja Popularno ? Naukowa

Zofia Dobrowolska
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Dopiewca – Sami Swoi
i członek  SRPOOK
Tel. kom. 502 688 823
z.dobrowolska@interia.eu