OPŁATEK U LWOWIAKÓW

19 grudnia 2014 r. w Sali Pod Zegarem w Centrum Kultury ZAMEK odbyła się uroczystość świąteczna. Zgromadziła ona grono członków poznańskiego Oddziału TML i KPW oraz gości: Krystynę Liminowicz z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, która przywiozła opłatki z Ostrej Bramy,  z Tow. Katyńskiego wiceprezes Dobrochna Kondrat i Zbigniew Hardy, Członkowie Sokoła, dzieci z Ukrainy, ks. kanonik Tadeusz Magas, dzieci ze Szk. Podstawowej Nr 1 z Poznania, które rozpoczęły spotkanie występem jasełkowym. Dzieci były wspaniałe. Dużo pracy i serca włożyły w przygotowanie przedstawienia, były urocze, wesołe i przejęte swoją rolą. Spektakl przyjęty został wielkimi brawami.

Spotkanie opłatkowe uświetnił swym występem skrzypek Mateusz Kostka, który poza poważnym repertuarem wykonał piosenkę Luisa Amstronga oraz lwowską „Gdybym się jeszcze narodzić miał znów..” Szczepcia i Tońcia.

Była wizualna i słowna relacja z akcji charytatywnej „Serce dla Lwowa”, życzenia świąteczno-noworoczne od arcb. Mieczysława Mokrzyckiego, księży kresowych, do których dotarły dary i Polaków skupionych w różnych organizacjach polskich na Ukrainie, z „Kuriera Galicyjskiego” oraz ze szkół polskich. Pokazana została gigantyczna praca związana z organizacją przedsięwzięcia, jej przebiegiem, pod kierownictwem St. Łukasiewicza, udział harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Podkreślono pracę wolontariuszy z Towarzystwa i ze szkół, bez których nie udałoby się zebrać darów w marketach „Piotr i Paweł” na terenie Poznania oraz innych osób, które indywidualnie prowadziły zbiórki w szkołach i instytucjach, np. Ewa Drausowska-Kuleczka z Suchego Lasu. Dla nich przygotowane zostały podziękowania.

Wręczono jeszcze odznaczenia i medale XXV lecia Towarzystwa osobom, które wcześniej nie mogły ich odebrać.

Ks. kanonik Tadeusz Magas modlitwą rozpoczął część świąteczną. Zebrani podzielili się opłatkami, składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne, kolędowano,  po czym ucztowano przy stole wigilijnym, na którym nie mogło zabraknąć kutii Danusi Szwarc.

tekst: Hanna Dobias-Telesińska, fot.: Jacek Kołodziej