OPŁATEK U LWOWIAKÓW

W innej niż dotychczas scenerii świętowaliśmy Boże Narodzenie. Z uwagi na remont w CK Zamek tegoroczny Opłatek odbył się w lokalu ?Ogród Smaków Pani Marii? w budynku Uniwersytetu Otwartego UAM w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 78 (dawny Dom Partii). Przy odświętnie zastawionych stołach, na których ustawiono półmiski z rybą w galarecie, śledzie pod pierzynką, kutię pani Danusi Szwarc, barszcz z uszkami i różne słodkości, zasiedliśmy, by wysłuchać sprawozdania Jacka Kołodzieja, ilustrowanego fotografiami, z akcji charytatywnej ?Serce dla Lwowa?. Tegoroczna akcja nie obyła się bez przeszkód, bo autokaru z darami strona ukraińska nie przepuściła przez granicę. Relację z przebiegu akcji zaprezentowaliśmy wcześniej.

Początek spotkania opłatkowego to wręczenie Lwa Semper Fidelis za 2019 r. Tomaszowi Kubie Kozłowskiemu, przedstawicielowi Domu Spotkań z Historią z Warszawy, wybitnemu znawcy spraw kresowych, historii Kresów oraz ludzi stamtąd pochodzących. Odznakę trzydziestolecia Oddziału otrzymał także Adam Tiun. Były podziękowania dla szkół uczestniczących w zbiórkach darów, które odebrały nauczycielki z tych szkół oraz harcerzom.

Gościem uświetniającym swoim śpiewem nasze spotkanie była Maria Jaskulska-Chrenowicz, sopran, której akompaniowała Zdzisława Waliszewska. W repertuarze znalazły się utwory Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego oraz kolędy.

Przybył także przyjaciel naszego Oddziału ks. prałat Jan Stanisławski, poetka Teresa Tomsia, przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy, grupa starszych harcerzy z ZHP Wielkopolskiej Rady Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów oraz inni goście. Podzieliliśmy się opłatkiem, życzyliśmy sobie spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym Roku. Wspólnie z harcerzami śpiewaliśmy kolędy.

tekst: Hanna Dobias-Telesińska, foto: Jacek Kołodziej