OPŁATEK U LWOWIAKÓW

8 stycznia b.r. w C.K. ZAMEK spotkaliśmy się na “opłatku”. Przybyli członkowie naszego Oddziału, niestety z przykrością możemy stwierdzić, że było nas mniej niż w latach ubiegłych. Ale pocieszające jest to, że przybyli nowi członkowie naszego oddziału, którym wręczono legitymacje. Atmosfera spotkania jak zwykle była serdeczna. Pod nieobecność prezes Katarzyny Kwineckiej zebranych powitał wiceprezes Igor Megger. Wśród zaproszonych gości powitał naszego kapelana ks. Kanonika Tadeusza Magasa, prezesa honorowego naszego Oddziału Stanisława Łukasiewicza oraz córkę honorowego członka TMLiKPW ś.p. Iwo Werschlera Alicję Szarafińską z rodziną.

W krótkich słowach Wiceprezes podsumował naszą działalność w roku 2024. Był to rok naszego jubileuszu 35 lecia działalności, zorganizowaliśmy szereg imprez (koncert w Kolegium Rungego) oraz wykładów. M.in. wydaliśmy książkę zawierającą biogramy kresowian zasłużonych dla Poznania i Wielkopolski, doprowadziliśmy do nadania imienia Orląt Lwowskich szkole podstawowej na Strzeszynie w Poznaniu. Te poczynania mają na celu przybliżenie wiedzy społeczeństwu wielkopolskiemu o kulturze i historii Kresów. Książka będzie prezentowana podczas spotkania autorskiego w Bibliotece Raczyńskich w marcu, o czym Państwa szczegółowo powiadomimy.

Igor Megger odczytał list prezes Katarzyny Kwineckiej skierowany do uczestników spotkania opłatkowego:

Szanowni Państwo, Drodzy Kresowianie, Przyjaciele!

Z całego serca pragnę przesłać Państwu serdeczne życzenia z okazji dzisiejszego spotkania opłatkowego. Choć nie mogę uczestniczyć w nim osobiście, myślami jestem blisko każdego z Państwa, łącząc się w duchu świątecznej wspólnoty i ciepła. Rok 2025 niesie ze sobą nowe wezwania, ale i piękne cele, które chcemy wspólnie realizować. Nasze Towarzystwo od lat pielęgnuje pamięć o Kresach i tworzy przestrzeń do wspólnego działania, i wierzę, że nadchodzący rok będzie kolejnym rozdziałem pełnym sukcesów. Z radością spoglądam w przyszłość myśląc o projektach, które przed nami: posadzenie Drzewa Kresowego, montaż tablicy pamięci przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru, czy organizacja majowego koncertu “Kiedy znów zakwitną białe bzy – Marian Hemar”. To tylko niektóre z planów, które łączą nas w trosce o zachowanie dziedzictwa Kresów i przekazania go kolejnym pokoleniom. Każdy z tych projektów jest wyrazem naszej wspólnej pasji i zaangażowania.

Życzę Państwu, by dzisiejsze świętowanie było czasem pełnym spokoju, radości i bliskości w gronie przyjaciół. Niech Nowy Rok 2025 przyniesie zdrowie, pomyślność i siłę do realizacji naszych wspólnych działań. Razem możemy osiągnąć wiele, podtrzymując pamięć o Kresach w naszych sercach i działaniach.

A teraz tradycyjnie już proszę, niech każdy obróci się w lewo/prawo i uśmiechnie się do sąsiada. Niech to będzie radosne spotkanie!

Z wyrazami szacunku i najlepszymi życzeniami,

Katarzyna Maria Kwinecka – prezes

Z okazji 35 lecia poznańskiego Oddziału TMLiKPW Zarząd Główny ustanowił nowe odznaczenie “Lwowski Krzyż Kresowy”, który przyznany został osobom wybitnie zasłużonym dla Towarzystwa oraz cały czas w nim aktywnie działających. Odznaczenie to otrzymali: Wanda Butowska, Hanna Dobias-Telesińska, Bożena Łączkowska, Janusz Furmaniuk oraz Stanisław Łukasiewicz. Ponieważ podczas obchodów 35 lecia nie był obecny Stanisław Łukasiewicz, dlatego właśnie na spotkaniu opłatkowym Igor Megger wręczył mu to wyróżnienie. mówiąc: “Myślę, że będę wyrazicielem woli ogółu stwierdzając, że Ty to Akcja Charytatywna, a Akcja Charytatywna to Ty. Te 40 wyjazdów to Twoja zasługa, za te wszystkie starania, za Dni Lwowa, za prowadzenie spraw finansowych, za koleżeńskość i urok osobisty to odznaczenie się Tobie jak najbardziej należy”. Staszek był ogromnie wzruszony.

Następnie ks. Magas poprowadził część religijną: odczytał Ewangelię, modlił się i odśpiewał kolędy, a my wraz z nim. Po czym podzieliliśmy się opłatkiem.

Córce honorowego członka TMLiKPW ś.p. Iwo Werschlera Alicji Szarafińskiej wręczono naszą książkę o wybitnych Kresowianach, dedykowaną jej ojcu.

Bardzo interesującą częścią spotkania była prezentacja przygotowana przez Jacka Kołodzieja pokazująca przebieg Akcji Charytatywnej we Lwowie i Szczercu. Fotografie oraz filmy, a także wypowiedzi uczestników Akcji oraz osób obdarowanych przedstawiły ogrom pracy jaką włożyli nasi przedstawiciele, by dotrzeć z darami do Polaków na Ukrainie. Kolejny raz przekonaliśmy się jak ogromne znaczenie ma Akcja dla naszych Rodaków, zwłaszcza teraz , gdy na Ukrainie trwa wojna.

Spotkanie zakończyło “biesiadowanie”.

Poniżej przedstawimy niektóre z życzeń świąteczno-noworoczne, jakie otrzymaliśmy od różnych osób i instytucji oraz organizacji i władz.

tekst: Hanna Dobias-Telesińska, foto Jacek Kołodziej