POMOC DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY POMOC DLA LWOWA

Szanowni Państwo,

członkowie Towarzystwa, przyjaciele, znajomi,

po zakończonej z powodzeniem akcji pomocy naszym podopiecznym, Polakom we Lwowie (relacja jest dostępna na naszej stronie: www.lwowiacy.pl) zmienia się charakter naszego zaangażowania.

W tej chwili, coraz więcej Polaków (uciekinierów ze Lwowa i okolic), którzy przybyli do Wielkopolski, zgłasza się do nas o pomoc w znalezieniu jakiegoś lokum (czasem na wynajem, czasem nieodpłatnie u ludzi dobrej woli). Myślimy też o tym, w jaki sposób możemy zaangażować się w niesienie pomocy w niedalekiej przyszłości. Nie dysponujemy wielkimi zasobami kadrowymi i finansowymi. Wiek naszych członków też już nie sprzyja bezpośredniemu zaangażowaniu się w pomoc uciekinierom. Ale coś przecież możemy zrobić. W tym celu tworzymy ,,bazę danych dobrego serca”. Zbierzemy w niej dane dotyczące oferowanej przez Państwa pomocy. W zależności od potrzeb, będziemy wiedzieć do kogo i o jaką pomoc się zwrócić. Jeżeli ktoś zechce pomóc, to poproszę o zwrotną informację mailem lub telefonicznie (508 395 836), podając swój numer telefonu, ze wskazaniem dzielnicy miasta i charakteru pomocy. Jeżeli ktoś widzi inną formę zaangażowania, a nie została ona wymieniona poniżej, to również prosimy o informację:

Obecnie przede wszystkim musimy się skupić na:

1. Udostępnieniu pokoju (osoba samotna/ matka z dzieckiem – ile dzieci/pies/kot/ bez zwierząt)

2. Mieszkania dla całej rodziny (udostępnienie czy wynajem)

3. Zaproszenie do siebie na obiad/kolację

4. Pomoc w znalezieniu pracy – chęć dania pracy jako np. pomoc domowa/niania/opieka nad starsza osobą/zatrudnienie w rodzinnej firmie itd.

5. Wycieczka poza miasto lub oprowadzenie po Poznaniu

6. inne

Pierwsze dwa punkty są pilne teraz. Pozostałe będą aktualne, gdy zorganizujemy większe spotkanie i bliżej poznamy zarówno samych uciekinierów przed wojną, jak i ich zapotrzebowania. Ale już musimy wiedzieć, na jaką skalę pomocy ze strony Państwa możemy liczyć, a co za tym idzie, jak szeroko możemy działać.

Pamiętajmy także o długofalowej pomocy naszym podopiecznym ze Lwowa. Możliwe, że w maju znów uda się wysłać do Lwowa pomoc materialną.

Jednocześnie stale zbieramy na kolejną akcję charytatywną. Pieniądze można wpłacać na nasze konto : 06 1020 4027 0000 1302 0293 3455 z dopiskiem ,,Serce dla Lwowa”.

Przypominamy o informowaniu w swoim otoczeniu o duchowym wsparciu dla uchodźców z Ukrainy, jakim jest obraz Matki Boskiej Łaskawej – Lwowskiej, wystawiony w poznańskiej katedrze.

W każdą środę o 16.00 zapraszamy do naszej siedziby w Zamku ( pok. 336) na kawę/ herbatę, wspomnienia.

Mimo strasznych okoliczności przygotowujemy już dla Państwa Spotkanie Świąteczne (19 kwietnia) oraz Dni Lwowa i Kresów – Piknik Lwowski – 12 czerwca. Już teraz serdecznie zapraszamy do wpisania tych dat w kalendarze.

Z lwowskim pozdrowieniem

Zarząd poznańskiego Oddziału TML i KPW