POZNAŃSKIE OBCHODY ROCZNICY RZEZI WOŁYŃSKIEJ

11 lipca b.r. w Poznaniu obchodziliśmy 76 rocznicę zbrodni dokonanej przez bandy OUN UPA oraz nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej. Nasz Oddział zorganizował uroczystość, która zgromadziła grupę kresowian w kościele o.o. Dominikanów. O godz. 12.00. odprawiona została Msza św. w intencji okrutnie pomordowanych naszych rodaków. Mszę św. poprowadził o. Nikodem Brzózy, który w homilii nawiązał do wydarzeń sprzed 76 laty.

Po Mszy św. zebrani przeszli na dziedziniec przed kościołem pod tablicę upamiętniającą 70 rocznicę Rzezi Wołyńskiej i urnę z ziemią z miejsc kaźni Polaków, którą w 75 rocznicę zbrodni wołyńskiej umieszczono pod tablicą. Prezes Stanisław Łukasiewicz odniósł się do Rzezi Wołyńskiej i przedstawił historię tamtych wydarzeń. Podziękował także przybyłym oraz o. Nikodemowi Brzózy za homilię i poprosił o poprowadzenie wspólnej modlitwy w intencji pomordowanych. Po modlitwie nastąpiło złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy. Wieńce złożyła delegacja naszego Oddziału TML i KPW, przedstawiciele Wojewody Wielkopolskiego, przedstawiciele Prezydenta miasta Poznania oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Smutna rocznica zgromadziła nie tylko kresowian, ale także mieszkańców Poznania.

Tego dnia podobne uroczystości odbyły się także w Czerwonaku pod Poznaniem pod pomnikiem Orlików Kresowych Stanic, w kościele p.w. św. Jana Kantego w Poznaniu oraz w kościele Garnizonowym w Poznaniu, gdzie jest tablica poświęcona 27 Wołyńskiej Dywizji AK.

tekst i foto: Hanna Dobias-Telesińska