PROMOCJA KSIĄŻKI W BIBLIOTECE RACZYŃSKICH

10 marca 2025 roku w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbyło się spotkanie promujące naszą książkę “Udział Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w życiu naukowym i kulturalnym Poznania i Wielkopolski”. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Biblioteki za udostępnienie nam pięknej sali, w której mogliśmy korzystając ze sprzętów elektronicznych Biblioteki, zaprezentować naszą pracę. Stawił się zespół redakcyjny (na fotografii poniżej) w składzie (od lewej): Jacek Kołodziej obsługujący część multimedialną obrazującą Lwów oraz postaci wymieniane w spotkaniu, Hanna Dobias-Telesińska, Wanda Butowska, Igor Megger i Ewa Dobias-Józefiak.

Sala była zapełniona osobami zainteresowanymi tematem książki, która zawiera biogramy znanych i mniej znanych osób z kręgów naukowych i kulturalnych Poznania, którzy w różnym okresie po pierwszej i drugiej wojnie światowej trafili tu ze Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a wielce zasłużyli w swych dziedzinach w nowym dla siebie środowisku. Spotkanie otworzyła pani prezes Katarzyna Kwinecka, która przedstawiła działalność naszego Oddziału TMLiKPW.

Igor Megger – redaktor książki, przedstawił całokształt pisania pracy. Hanna Dobias-Telesińska – także redaktor książki przybliżyła zebranym związki Poznania ze Lwowem, które mimo odległości układały się bardzo interesująco i serdecznie. Była to pomoc Wielkopolan w obronie Lwowa przed Ukraińcami w 1919 r., wdzięczność Kresowian – naukowców w tworzeniu nauki wyższej w Poznaniu po okresie zaborów, także przybycie kolejnej grupy Kresowian po drugiej wojnie światowej, gdy na skutek zdrady aliantów Lwów pozostał poza granicami Polski. Następnie Igor Megger przedstawił historię powstawania pracy: od wydania pierwszego w 2007 r. redagowanego przez Juliusza Rozmiłowskiego, do powstania wydania drugiego. Praca nad książką trwała kilka lat i obejmowała biogramy w poprzedniego wydania oraz pozostałe. Zbieranie materiałów było żmudne i wymagało wielu starań. Najbardziej interesujące są biogramy napisane przez członków i potomków rodzin osób prezentowanych w pracy. Pozostałe pisane już przez zespół redakcyjny oraz inne osoby wymagały szukania w archiwach, książkach i wielu innych materiałach, by zdobyć wiedzę o osobach opisywanych.

Kolejna część spotkania to przedstawienie wybranych osób spośród 150 biogramów opisanych w książce. I tak Katarzyna Kwinecka opowiedziała o prawnikach, u których studiowali rodzice pani Katarzyny – A. Ohanowiczu i T. Cyprianie. Następnie Hanna Dobias-Telesińska przedstawiła ludzi kultury – Krystynę Fęldman, znaną wszystkim i uwielbianą aktorkę oraz Mariana Koubę światowej sławy śpiewaka operowego. Igor Megger do prezentacji wybrał zafascynowany rodziną Zirhofferów: ojca Augusta geografa i jego synów – Stanisława himalaistę i działacza Solidarności oraz Karola filologa. Na koniec Hanna Dobias-Telesińska pokazała sylwetki naukowców: prof. A. Alexiewicza światowej sławy matematyka i pierwszego prezesa poznańskiego Oddziału TMLiKPW , J. Czarnecką – niezwykle zdolną architektkę, która po drugiej wojnie światowej zaprojektowała i dokonała odbudowy gmachu Biblioteki Raczyńskich, w której teraz się znajdowaliśmy, żonę Władysława Czarneckiego ogromnie zasłużonego dla Poznania architekta i urbanisty, oraz przedstawiła tragiczne losy rodziny prof. S. Pawłowskiego zamordowanego przez Niemców w Forcie VII, z jego trójki dzieci tylko jeden syn Zbigniew (członek naszego Oddziału) przeżył wojnę, starsze rodzeństwo zamordowane zostało w Auschwitz. Z tymi i innymi biogramami można zapoznać się czytając naszą pracę.

Po tych wypowiedziach rozpoczęło się zadawanie pytań i dyskusja. Były osoby, które osobiście znały niektóre z opisywanych osób i potwierdzały oraz dodawały pewne informacje na ich temat.

Zespół redakcyjny jeszcze raz upewnił się, że praca, którą dokonał ma sens. Po zamknięciu pracy nadal pojawiają się kolejne nazwiska, które może uda się w przyszłości opublikować, bo ich zasługi dla nauki i kultury Poznania i Wielkopolski są nie mniejsze. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z interesującą książką opisującą wybitnych Kresowian zasłużonych w swoich dziedzinach dla nauki i kultury Poznania i Wielkopolski, dostępną w naszej siedzibie w Centrum Kultury ZAMEK p. 336 III piętro – w każdą środę w godz. 16.00-17.00.

Tekst: Hanna Dobias-Telesińska, foto: Jacek Kołodziej