SPOTKANIE WIELKANOCNE

W piątek 25 kwietnia b.r. tradycyjnie spotkaliśmy się na uroczystości wielkanocnej. Do Sali Pod Zegarem w Centrum Kultury ZAMEK przybyli członkowie naszego Oddziału, by przy Wielkanocnym stole wspólnie biesiadować. Prezes naszego Oddziału Bożena Łączkowska powitała przybyłych. Na początek altowiolinistka Agata Budzińska pięknie wykonała szereg klasycznych utworów, rozpoczynając od Ave Maryja. Ks. kanonik Tadeusz Magas poprowadził wspólną modlitwę i przeczytał stosowny fragment z Pisma Świętego.

Stanisław Łukasiewicz pokrótce przedstawił sytuację na Ukrainie i zaapelował do zebranych o wsparcie wiosennej akcji charytatywnej „Serce dla Lwowa”, jaką organizujemy przy okazji zbliżających się Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu oraz jubileuszu naszego Oddziału. Na Ukrainie jest ogromna inflacja, ceny idą w górę, a wynagrodzenia i emerytury nie. Polakom  żyje się tam bardzo ciężko. By im w jakimś stopniu ulżyć chcemy przekazać naszą pomoc. Osoby, które na nasze uroczystości przyjadą ze Lwowa i okolic, zabiorą ze sobą paczki dla Polaków, które dla nich przygotujemy. Mamy sygnały, że paczki przesyłane drogą pocztową do adresatów nie dochodzą. A więc jest dobra okazja, by przesłać pomoc poprzez osoby powracające do Lwowa. Zebrani poparli inicjatywę.

Wieczór upłynął w miłej atmosferze. Przybyli także ci, którzy dawno nie uczestniczyli w naszych spotkaniach. Przy stolach z wielkanocnymi specjałami: babkami, cwibakami, jajami i innymi lwowskimi potrawami, rozmawiano, wspominano i bawiono się.

Tego dnia oddaliśmy do rąk uczestników spotkania wydaną przez nasz Oddział książkę: „Dwadzieścia pięć lat kultury kresowej w Poznaniu. 1989-2014”. Praca ta jest przekrojem naszej działalności, swoistą kroniką. Zawiera kolorowe zdjęcia, opisuje wiele wydarzeń, przedstawia wspomnienia. Książka jest dostępna w naszej siedzibie oraz będzie udostępniona podczas uroczystości jubileuszowych i na Dniach Lwowa już za dwa tygodnie.

Tekst: Hanna Dobias-Telesińska

Foto: Jacek Kołodziej

Aldona Rudzka z Bożeną Łączkowską, Wandą Butowską i Iwo Werschlerem
Aldona Rudzka z Bożeną Łączkowską, Wandą Butowską i Iwo Werschlerem