SPOTKANIE Z „LEGENDĄ” – MARIAN KOUBA

            20 lutego o godz. 1800 w Sali Wojciecha Drabowicza w Teatrze Wielkim odbyło się, zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Wielkiego w Poznaniu OPERA VIVA  „Spotkanie z Legendą” . Bohaterem wieczoru był Pan Marian Kouba –  w tym roku przypada jego 60 rocznica debiutu na poznańskiej scenie operowej.

            Rozmowę  prowadził Wojciech Nędzyński.

Pan Kouba przypomniał swoje młode lata we Lwowie (urodził się w 1920 r.), gdzie śpiewał  w chórze szkolnym. Uwielbiał Jana Kiepurę.

            Po maturze – wojsko w Poznaniu na Golęcinie, w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii Ciężkiej i wojna… niewola niemiecka. Do kraju, do Krakowa, do bliskich wrócił w 1946 r. Rozpoczął naukę śpiewu w Szkole Operowej u Czesława Zaremby. Zadebiutował już w następnym roku w Operze Krakowskiej w partii Jontka – wybrany przez ówczesnego dyrektora Opery – Bierdiajewa.

            Pan Marian Kouba wspominał dalej swoje pierwsze występy w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, a także występy gościnne w Niemczech. Opowieści przeplatane były filmowymi fragmentami „Pajaców” z Koubą w roli Cania.

Jubilat przypomniał kolejnych dyrektorów Opery, swoje koleżanki, sceniczne partnerki.

Gdy ktoś z gości zapytał, czy jest jakaś partia, którą chciał zaśpiewać a nie zaśpiewał, odpowiedział, że nie, gdyż w swoim repertuarze miał wszystkie ważne partie tenorów.

Spotkanie było bardzo sympatyczne. Bohater wieczoru imponował pamięcią, zajmująco snuł opowieści, czas spotkania minął niepostrzeżenie.

 

Wanda Butowska