ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE WIELKANOCNE W ZAMKU

24 kwietnia 2019 r. Lwowiacy spotkali się w swojej siedzibie, by podzielić się jajeczkiem oraz wspomnieć jak świętowano ongiś we Lwowie i na Kresach. Spotkanie odbyło się w niewielkich pomieszczeniach naszego Oddziału, gdyż trwający remont Zamku obejmuje wszystkie sale imprezowe, które obecnie nie są dostępne. Skromna liczba przybyłych Kresowian pomieściła się w salkach, które udekorowano świątecznie.

Spotkanie otworzyła wiceprezes poznańskiego Oddziału Katarzyna Kwinecka, witając zebranych złożyła życzenia obecnym i odczytała życzenia m.in od Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna.

Część artystyczną wypełnił niezawodny Marian Osada wraz z akompaniatorem Winicjuszem Chudzińskim. Ponieważ rok 2019 został obwołany rokiem Stanisława Moniuszki nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, dlatego były pieśni Stanisława Moniuszki m.in. „Znasz li ten kraj”. Artysta wykonał także wiązankę piosenek Lwowskich i wyrecytował swoje wiersze, wśród nich satyryczny „Interes matrymonialny”. Wszyscy świetnie się bawili. Andrzej Konoplicki zaśpiewał piosenkę do słów Mariana Hemara pt. „Chlib Kulikowski”, z repertuaru Włady Majewskiej, a wraz z nim refren śpiewali zebrani Kresowiacy.

W dalszej części spotkania zasiedliśmy do stołu, na którym oprócz jajek znalazły się różne wypieki: baby Wielkanocne, mazurki i kresowy cwibak, przeróżne inne ciasta, a nawet tort. Przy stołach rozmawiano, wspominano przedwojenne Święta Wielkanocne na Kresach, opowiadano co przetrwało z tamtych czasów w rodzinach i wśród potomków Kresowian. Atmosfera była świąteczna, radosna.

tekst: Hanna Dobias-Telesińska, foto: Jacek Kołodziej