WYCIECZKI NA KRESY

Otrzymaliśmy oferty wycieczek, które organizuje zaprzyjaźnione z nami Budzyńskie Stowarzyszenie Dawców Krwi:

I. UKRAINA – MOŁDAWIA

Wyjazd od: 31.07.2020-16.08.2020

Wyjazd z Budzynia godz. 19.00

W programie: Lwów ? Żółkiew ? Tarnopol ? Odessa ? Szhabo ? Odessa ? Nadniestrze ? Bendery ? Tyraspol ? Purcari ? Kiszyniów ? Curchi ? Tsipova ? Soroki ? Jezioro Świtaź

Cena przy grupie minimum 37 osób to 4.250,- zł.

Wszystkich zainteresowanych wycieczką zapraszamy do kontaktu tel. pod nr. Tel. 605 144 708. Termin zapisów oraz wpłat zaliczki na wycieczkę od 01.12.2019-31.03.2020. Wysokość zaliczki przy zapisie 1.500,- zł. Pozostała część kwoty płatna do 30.04.2020r. Kolejność wpłat Będzie decydowała o miejscu w autokarze.

Cena obejmuje: przejazd klimatyzowanym autokarem, 14 noclegów w hotelach 3* w pokojach 2-os., wczesne zakwaterowanie w dniu przyjazdu wyżywienie zgodnie z programem (14 śniadań i 12 obiadokolacji), opieką pilota/tłumacza ze strony B.P. , usługi lokalnych przewodników , wszystkie transfery i przejazdy podczas zwiedzania , atrakcje i wycieczki ? zgodnie z programem , bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, degustacje win i koniaków w Centrum Kultury Wina Shabo, degustacje koniaku w fabryce wódek i koniaku ?Kvint”, degustacje win w słynnej winnicy Purcari połączona z kolacją, opłaty klimatyczne, opłaty drogowe, parkingi, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków na czas wyjazdu.

Program Wycieczki:

Dzień 1

Budzyń ? Lwów Wyjazd z Budzynia w godzinach wieczornych. Przejazd w kierunku granicy z Ukrainą.

Dzień 2

Lwów ? Żółkiew Przejazd do Lwowa. Transfer do hotelu, czas na odpoczynek po podróży i śniadanie. Następnie zwiedzanie miasta: Stare Miasto – katedra łacińska, kaplica Boimów, pomnik Adama Mickiewicza, Rynek, katedra ormiańska, kościół dominikanów, arsenał królewski, cerkiew Wołoska, arsenał miejski, zespół kościelno-klasztorny Bernadrynów, rekonstrukcja murów miejskich, plac Bernardyński, plac Halicki, Wysoki Zamek ? panorama miasta z Kopca Unii Lubelskiej, Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Orląt. Przejazd do Żółkwi – kolegiata św Wawrzyńca, cerkiew Bazylianów Katedra św Jura. Powrót do Lwowa, obiadokolacja, transfer do hotelu i nocleg.

Dzień 3

Tarnopol ? Odessa Śniadaniu w hotelu, wykwaterowanie i przejazd do Odessy. Po drodze postój w Tarnopolu na obiad (we własnym zakresie) i krótkie, panoramiczne zwiedzanie miasta z pilotem grupy. W godzinach wieczornych zakwaterowanie w hotelu w Odessie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4

Odessa Po śniadaniu zwiedzanie miasta: zobaczymy m.in.: Starą Giełdę, port morski, kościół Św. Piotra, Pałac Woroncowa (z zewnątrz), Teatr Opery i Baletu (z zewnątrz), który mieszkańcy nazywają ?wiedeńskim tortem?, ze względu na okrągły kształt i bogactwo dekoracji. Dalej ulica Deribasowska, Park Miejski, spacer nadmorskim bulwarem ze słynnymi schodami Potiomkinowskimi. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5

Odessa Po śniadaniu 2-godzinny rejs po Morzu Czarnym. Powrót do hotelu, czas wolny na wypoczynek. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6

Odessa ? Szhabo ? Odessa Po śniadaniu przejazd do Shabo. Zwiedzanie Centrum Kultury Wina Shabo i degustacja win i koniaków. Powrót do hotelu w Odessie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7 – 9

Odessa Pobyt i wypoczynek w Odessie. Czas wolny na kąpiele morskie i słoneczne. Pobyt w formule HB (2 posiłki dziennie).

Dzień 10

Odessa ? Nadniestrze Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Mołdawii. Wyjazd w kierunku Transnistrii – Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, będącej separatystycznym organizmem politycznym, nieuznawanym przez żadne państwo świata, posiadającym własny parlament, siły zbrojne, znaczki, walutę. Jadąc do/z Naddniestrza przekracza się granicę (kontrola paszportowa). Przyjazd do Naddniestrza. Kolacja w restauracji ?Kumanek?. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 11

Bendery ? Tyraspol ? Purcari ? Kiszyniów Zwiedzanie wzniesionej w XV ? XVI w. twierdzy w Benderach, która należała do Turcji i gdzie powstała ?Konstytucja Benderska? w 1711r., uznawana za pierwszą konstytucję Ukrainy. Przejazd do Tyraspola, miasta będącego ostatnim żywym skansenem komunizmu w Europie, gdzie budynki reprezentują formę sowieckiego socrealizmu, a na ulicach liczne są pomniki wychwalające odwagę żołnierzy rosyjskich. Spacer po mieście oraz wizyta w fabryce wódek i koniaku ?Kvint?, uchodzącego za najlepszy tego typu trunek w Europie Wschodniej. Następnie przejazd do Purcari, słynnej wytwórni win, zwycięzcy światowych mistrzostw winiarskich. Tutejsze ?Negru de Purcari? od wielu lat jest dostarczane na brytyjski dwór królewski. Odwiedzimy winnicę, której powierzchnia zajmuje blisko 300 ha. Wycieczka po piwnicach i kolacja z degustacją wina. Przejazd do Kiszyniowa. Zakwaterowanie w hotelu w Kiszyniowie i nocleg.

Dzień 12

Kiszyniów Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Mołdawii – Łuk Triumfalny, Cerkiew Narodzenia Pańskiego i Bulwar Stefana Wielkiego, budynek Opery, Pałac Prezydencki, Teatr Główny, wizyta w Natural Museum of Ethnography and Natural History, objazd miasta. Obiadokolacja połączona z bogatym pokazem folklorystyczny. Nocleg w hotelu w Kiszyniowie.

Dzień 13

Kiszyniów ? Curchi ? Tsipova ? Soroki Przejazd do miejscowości Curchi, słynącej z pięknego klasztoru, który sprawia wrażenie twierdzy. Zobaczymy kompleks klasztorny Orheiul Vechi, wykutą w skale cerkiew, dzwonnicę, wykopaliska osiedla Daków (V ? III w. p.n.e.). Przejazd do Tsipova i zwiedzanie kamiennego zespołu klasztornego, założonego w VI wieku, wydrążonego w wapiennym klifie, gdzie według legendy miał miejsce ślub Stefana Wielkiego i Marii de Mangop. Następnie przejazd do Soroki, jednego z najpiękniejszych i najstarszych mołdawskich miast, powstałego wokół fortecy na łuku Dniestru, uważanego za stolicę mołdawskich Cyganów. Zwiedzanie zamku w łuku Dniestru zbudowanego na planie okręgu przez Stefana III Wielkiego, spacer po dzielnicy cygańskiej. Obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu w Sorokach i nocleg

Dzień 14

Soroki ? Jezioro Świtaź Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i przejazd w okolice Jeziora Świtaź na Ukrainie. Po drodze postój w na obiad (we własnym zakresie). Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 15

Jezioro Świtaź Śniadanie w hotelu. Dzień wolny na indywidualne eksplorowanie okolic jeziora Świtaź.

Dzień 16

Jezioro Świtaź ? Budzyń Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w kierunku ukraińsko-polskiej granicy. Powrót do Budzynia w godzinach późnowieczornych/nocnych

II BIAŁORUŚ.

Wyjazd: 05.06.2020 – 13.06.2020 r.

Wyjazd z Budzynia godz. 19.00

Program: Brześć – Bereza Kartuska – Kosów Poleski – Różana – Mińsk – Mir – Jezioro Świteź – Nowogródek – Lida – Nieniakonie – Bolcieniki – Gojcieniszki – Stary Wasiliszki – Bohatyrowicze – Grodno

Cena w grupie minimum 37 osób: 1.660,- zł.

Wszystkich zainteresowanych wycieczką zapraszamy do kontaktu tel. pod nr. Tel. 605 144 708. Termin zapisów oraz wpłat zaliczki na wycieczkę od 01.12.2019-31.03.2020. Wysokość zaliczki przy zapisie 800,- zł. Pozostała część kwoty płatna do 30.04.2020r. Kolejność wpłat Będzie decydowała o miejscu w autokarze.

Cena obejmuje: przejazd klimatyzowanym autokarem, 6 noclegów w hotelach 3* w pokojach 2-os. zgodnie z programem, wczesne zakwaterowanie w dniu przyjazdu, wyżywienie zgodnie z programem (7 śniadań i 7 dwudaniowych obiadokolacji), opieką pilota od granicy polsko-białoruskiej do granicy białorusko-polskiej mówiącego w języku polskim, (pilot przekracza granicę razem z turystami), wszystkie transfery i przejazdy podczas zwiedzania, atrakcje i wycieczki ? zgodnie z programem, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Muzeum „Grodzieńskie Bramy”, Dom Muzeum Orzeszkowej, Muzeum Zofii Nałkowskiej, Muzeum Czesława Niemena, Muzeum A. Mickiewicza, zamek w Mirze, Muzeum w Pałacu Pusławskich, Muzeum-folwark Tadeusza Kościuszki, MUzeum w zamku rodu Sapiehów), opłaty drogowe, parkingi, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków na czas wyjazdu.

Pr ogram wycieczki na Białoruś:

Dzień 1

Budzyń – Brześć 05.06.2020 r. Wyjazd z Budzynia w godzinach wieczornych. Przejazd w kierunku granicy z Białorusią.

Dzień 2

Brześć 06.06.2020 r. – Spotkanie z Białoruskim przewodnikiem, wspólne przekroczenie granicy. Przejazd do Brześcia- jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast Białorusi. Transfer do hotelu, czas na odpoczynek po podróży i śniadanie. Następnie zwiedzanie Brześcia, m.in. zabytkowe centrum miasta- Twierdza Brzeska, brama Brzeska, ruiny pałacu Białego, cerkiew św. Mikołaja, cmentarz wojskowy, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Obiadokolacja, transfer do hotelu i nocleg.

Dzień 3

Bereza Kartuska – Kosów Poleski – Różana – Baranowicze 07.06.2020 r. Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Berezy Kartuskiej, gdzie zobaczymy ruiny klasztoru Kartuzów. Następnie przejazd do Kosowa Polaskiego, gdzie zwiedzimy dawny pałac Pusławskich – miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki (obecnie muzeum), kościół św. Trójcy, miejsce chrztu T. Kościuszki oraz cmentarz katolickiz kwaterą polskich żołnierzy poległych w 1920 r.. Następnie przejazd do miejscowości Różana, gdzie zobaczymy zbudowany w 1618 r. kościół Trójcy, kościół Piotra i Pawła oraz malownicze ruiny zamku Sapiehów wraz z muzeum. Przejazd do hotelu w Baranowiczach, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4

Mińsk 08.06.2020 r. Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Mińska. Zwiedzanie Mińska. Zobaczymy m.in. Pałac Niepodległości z kościołem św. Szymona i Heleny, główną siedzibęmińskiego parlamentu, gmachy mińskich uniwersytetów, sławną Aleję Niepodległości, miejsce gdzie w dziewiczej postaci zachowały się budynki w stylu stalinowskiego monumentalnego klasycyzmu. Następnie dalsze zwiedzanie miasta: Katedra imienia Najświętszej Marii Panny, Plac Wolności, ratusz miejski, cerkiew św. Ducha i monastyr, stanowiące barokowy zespół zbudowany w XVII w. Tego dnia przejdziemy także Trockie Przedmieście oraz zobaczymy Bibliotekę Narodową Białorusi i Narodowy Akademicki Teatr Wielki Opery i Baletu. Obiadokolacja, przejazd do hotelu i nocleg.

Dzień 5

Mir – Jezioro Świteź – Nowogródek – Lida 09.06.2020 r. Po śniadaniu przejazd do miasteczka Mir i zwsiedzanie gotyckiego zamku z ok. 1500 r. (UNESCO). Następnie wizyta na terenie rezerwatu przyrody Jeziora Świteź. Przejazd do Nowogródka – jednego z najstarszych miast Białorusi. Zwiedzanie miasta: kościół, w którym był ochrzczony Adam Mickiewicz, Kopiec Mickiewicza, Pomnik A. Mickiewicza, Muzeum Mickiewicza, kościół św. Michała, cerkiew św. Borysa i Gleba z pocz. XVI w., dawny kościół franciszkanów z XVIII w. (zmieniony na cerkiew prawosławną), meczet. Przyjazd do hotelu w Lidzie. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6

Lida – Bieniakonie – Bolcieniki – Gojcieniszki 10.06.2020 r. Po śniadaniu zwiedzanie miasta Lida: zamek warowny z XIV w., kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, katedra Św. Michała Archanioła. Tego dnia zobaczymy również zabytkowe gmachy urzędu pocztowego, straży pożarnej oraz browaru założonego w 1876 r.. Następnie przejazd do Bieniakoni, gdzie zobaczymy: kościół św. Jana Chrzciciela – miejsce, w którym brała ślub ukochana Adama Mickiewicza Maryla Wereszczakówna. Obok kościoła znajduje się grób Maryli Wereszczakówny. Przejazd do Bolcienik, gdzie zobaczymy pałac rodzinny Puttkamerów, miejsce zamieszkania po ślubie Mareyli Wereszczakówny i jej męża hrabiego Stanisława Puttkamera. Pod koniec dnia zwiedzimy również dwór obronny w Gojcieniszkach. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7

Stare Wasiliszki – Bohatyrowicze – Grodno 11.06.2020 r. Śniadanie. Przejazd do Starych Wasiliszek – rodzinnej miejscowości Czesława Niemena, gdzie zwiedzimy muzeum powstałe w jego rodzinnym domu. Następnie Bohatyrowicze – kultowa wieś nad Niemnem, związana z powstaniem Styczniowym i twórczością E. Orzeszkowej, gdzie zobaczymy mogiłę Jana i Cecylii, którzy zapoczątkowali ród Bohatyrowiczów. Przejazd do Grodna. Wycieczka po zabytkowym, ogromnym cmentarzu w Grodnie. Najstarszy znajdujący się tu pochówek miał miejsce w 1792 r. Nekropolia dzieli się na dwie części: katolicką i prawosławną. Można odnaleźć tu groby znanych osób, np. generała-majora S. Lankoi, czy pisarki Elizy Orzeszkowej. Po południu przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8

Grodno 12.06.2020 r. Śniadanie. Zwiedzanie miasta zaczniemy w muzeum „Grodzieńskie Bramy”, następnie Stary Zamek – rezydencja księcia litewskiego Witolda, a później też króla Rzeczpospolitej Polskiej Stefana Batorego, Nowy Zamek – rezydencja Augusta III. Tutaj odbył się tzw. „Niemy Sejm” 1793 r., który podpisał też akt II rozbiór Rzeczpospolitej. A w 1795 r. w Nowym Zamku ostatni król Rzeczpospolitej Stanisław \August Poniatowski podpisał też akt abdykacji. Następnie zobaczymy słynną wieżę straży pożarnej oraz Pałac Chreptowiczów, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Religii. Dalsze zwiedzanie miasta: Batorówka, Bazylika Katedralna Św. Franciszka Ksawerego, pałac Sanguszków, kościół p.w. Znalezienia Krzyża Świętego, cerkiew Św. Borysa i Gleba, Pałac hrabiego Walickiego, krzywa oficyna, gmach teatru, do,, w którym mieszkała słynna pisarka Zofia Naukowska. Na koniec dnia odwiedzimy Muzeum Literackie Zofii Naukowskiej oraz Dom Elizy Orzeszkowej – obecnie muzeum. Obiad i ok. godz. 15.00 wyjazd w stronę granicy białorusko-polskiej. Powrót do Budzynia w godzinach późnowieczornych.