X ZJAZD SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZY TMLiKPW – CZĘSTOCHOWA 18-19.10.2025

W dniach 18-19 października 2025 roku w Częstochowie odbył się X Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy naszej organizacji. Na dwudniowe obrady udała się z naszego Oddziału delegacja w składzie: Kwinecka Katarzyna, Kołodziej Jacek, Megger Igor – delegaci, Zawirska-Wojtasiak Renata – gość zjazdu.

W zjeździe, który to odbył się w częstochowskim Zespole Szkół im. Bolesława Prusa udział wzięło 61 delegatów z 30 oddziałów i kół TMLiKPW. Po uzyskaniu przez ustępujące władze absolutorium, w głosowaniach tajnych przystąpiono do wyboru nowych władz naczelnych.

Na funkcję prezesa wybrany został Adam Kiwacki (o. Częstochowa) na II kadencję.

W skład Zarządu Głównego weszło 18 osób.

Główną Komisję Rewizyjną stanowi 5 osób, a na jej czele stanęła Barbara Smoleńska z Bolesławca.

Główny Sąd Koleżeński stanowi 5 osób, a na jego czele stanął Zygmunt Partyka z Gliwic (II kadencja).

Z naszego oddziału Igor Megger objął funkcję Sekretarza Głównego Sądu Koleżeńskiego (II kadencja).

Prócz tego wybrano po 3 członków zastępców do każdego z gremiów.

W dyskusji zarówno nad sprawozdaniami, jak i nad kierunkami działań poruszano zarówno trapiące nas problemy jak i chwalono się sukcesami.

Niestety jest nas coraz mniej: mamy jeszcze 56 oddziałów, ale kilkanaście z nich jest w kiepskiej formie. Spada liczebność naszej organizacji: z 60 tysięcy (czy nawet 80) u szczytu powodzenia, obecnie mamy pomiędzy 2000 a 2500 członków. Około 80% członków stanowią emeryci „starsi”, choć zdarzają się osoby młodsze, osoby pracujące czy emeryci „młodsi”. Większość z prezesów oddziałów są już osobami powojennymi, nieurodzonymi już na Kresach – tu nastąpiła już wymiana pokoleniowa – szczęśliwie w większości przypadków znaleźli się następcy. Kolejnym z problemów są finanse – w większości przypadków składki nie pokrywają stałych wydatków oddziałów, które są zdane na łaskę darowizn. Dotacje jeżeli są to celowe nie można ich przeznaczyć np. na czynsz. Są oddziały, którym samorząd lokal udostępnia bezpłatnie, ale są i takie (w tym ZG), które płacą za niego spore pieniądze, często nie mając już na inną działalność.

Są i także sukcesy. Przy tak słabej liczebności większość oddziałów organizuje uroczystości 11 lipca tj. upamiętnienie „Rzezi Wołyńskiej”. Przebogata jest także działalność wydawnicza, część kół „istnieje” w internecie. W mniejszych ośrodkach działacze Oddziałów doceniani są przez władze samorządowe. Wciąż powstają nowe pomniki, tablice, prezentowane są wystawy, wreszcie od kilku lat, w coraz to większej liczbie Oddziałów i nie tylko organizowany jest „Bieg Orląt”. Powoli, ale do przodu, ze wsparciem władz głównych naszego Towarzystwa kroczą do przodu prace przy muzeach kresowych w Brzegu i w Lublinie. Coraz mniej oddziałów organizuje klasyczną formę Akcji Charytatywnej tj. wysyłkę darów, ale nie rezygnuje z niej zmieniając jej formę na inną np. patronat nad instytucją (np. O. Stołeczny pomaga Radiu Lwów), szkołą (Bolesławiec wspiera Nowy Rozdół) czy fundując stypendia lub pobyt w kraju.

Upływająca kadencja władz centralnych pokazała nowe otwarcie w naszej organizacji. Takimi nowymi inicjatywami z ostatniego czterolecia jest wspomniany „Bieg Orląt” oraz rokroczna pielgrzymka kresowian na Jasną Górę. Następuje także ożywienie w kontaktach towarzyskich między oddziałami, podniósł się poziom czasopisma „Semper Fidelis”, następuje zbliżenie z innymi, często częściej skonfliktowanymi organizacjami kresowymi.

Wybrane wnioski zjazdu:

– Co najmniej raz na pół roku spotkanie prezesów Oddziałów i Kół (wniosek K. Kwineckiej)

– Pozyskanie licencji z TVP na wyświetlanie archiwalnych filmów dokumentalnych autorstwa J. Janickiego,

– Apel do MSZ o interwencje w sprawie dewastowanej kwatery Orląt na cm. Janowskim we Lwowie

– Apel do władz kraju o wyjaśnienie sytuacji i dokończenie budowy Domu Polskiego we Lwowie

Dodajmy że na sali obrad delegaci mogli zapoznać się z dwoma wystawami Częstochowskiego Oddziału: wystawa „Knajpy Lwowa” oraz „Zamki i twierdze”.

Uroczystą kolacją delegaci zakończyli w sobotę całodzienne obrady. Natomiast w Niedziele po śniadaniu, delegaci udali się na pobliski plac im. Orląt Lwowskich gdzie pod pomnikiem im poświęconym złożono wiązankę kwiatów, a w pobliskim kościele odprawiona została msza św. w intencji zmarłych członków TMLiKPW.

X jubileuszowy Zjazd został zakończony. Jaka będzie nowa kadencja ? Czas pokaże – organizacja nasza jest na mocnym zakręcie ale liczymy że wyjdziemy z niego cali – że nowe pokolenia przejmą od nas nasze cele i będą je kontynuować. Może ku temu przyczynią się nowe koleżeńskie znajomości zawarte na zjeździe między Oddziałami, a kto wie czy może i nie przyjaźnie.

Korzystając z okazji przypomnijmy jako „zapis historyczny” udział członków naszego oddziału we władzach naczelnych naszego Towarzystwa:

I kadencja 1988-1990: brak przedstawiciela z Poznania we władzach TMLiKPW

II kadencja 1991-1996: brak przedstawiciela z Poznania we władzach TMLiKPW

III kadencja 1996-2000: Łukasiewicz Stanisław, Naganowski Tomasz – Członkowie Zarządu Głównego, Skierska Bożena – Członek Głównej Komisji Rewizyjnej

IV kadencja 2000-2004: Łukasiewicz Stanisław – Członek Zarządu Głównego, Skierska Bożena – Wiceprzewodnicząca Głównej Komisji Rewizyjnej

V kadencja 2004-2008: Łukasiewicz Stanisław – Członek Głównej Komisji Rewizyjnej

VI kadencja 2008-2012: Łukasiewicz Stanisław – Wiceprzewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej

VII kadencja 2012-2016: Łukasiewicz Stanisław – Członek Zarządu Głównego

VIII kadencja 2016-2021: Furmaniuk Janusz – Członek Zarządu Głównego

IX kadencja 2021-2025: Megger Igor – Sekretarz Głównego Sądu Koleżeńskiego

X kadencja 2025-2028: Megger Igor – Sekretarz Głównego Sądu Koleżeńskiego

Tekst: Wiceprezes poznańskiego Oddziału TMLiKPW Igor Megger

Foto: Jacek Kołodziej