Poznańska część XIX Dni Lwowa i Kresów już za nami. W niedzielę, 15 maja od 1200 na Starym Rynku, mimo że od rana nad miastem gromadziły się czarne chmury nie wróżąc nic dobrego, bawiliśmy się na Pikniku Lwowskim. Pogoda w samo południe się poprawiła i nad Rynkiem zaświeciło słońce. Prezes Stanisław Łukasiewicz powitał pierwszych odważnych, nie obawiających się zimnej Zośki i w miarę jak rozbrzmiewały wesołe melodie niezapomnianych piosenek, przybywało słuchaczy. Na scenie prezentowali się: zespół ?Lwowska Fala? ze Lwowa, który rozpoczął swój występ sygnałem rozgłośni lwowskiego radia, i ?Tyligentne Batiary? z Bytomia ? słowem i piosenką rozgrzewające słuchaczy. W czasie trwania koncertu można też było wzmocnić się barszczem i cepeliami z polowej kuchni niezawodnej ?Kresowej?. Nie zabrakło również stoiska z literaturą o tematyce kresowej.
W następną niedzielę, 22 maja, znów się spotkaliśmy w ramach XIX Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu. Tym razem w Domu Polonii na Starym Rynku w Poznaniu o godz. 1600 wykład o roli Lwowa w historii Polski wygłosił historyk, emerytowany profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Artur Kijas. Bardzo ciekawie przedstawił historię Lwowa, jego powstanie, udział w wydarzeniach historycznych Polski, powiązania z Wielkopolską. Mówił o wybitnych przedstawicielach nauki, gospodarki i kultury miasta. Zebrani z zainteresowaniem słuchali, po prelekcji wywiązała się dyskusja, zadawano pytania. Gośćmi naszego Oddziału była dyr. Biura Wojewody Wielkopolskiego Anna Żuchowska-Bednarz oraz Małgorzata Tadrzak-Mazurek doradca Wicewojewody Wielkopolskiego. Do Domu Polonii przybyła także tegoroczna laureatka wyróżnienia “Semper Fidelis” Mirosława Tomecka wraz z dyrektorką szkoły z Nowego Rozdołu Tanją Bilyk oraz Igorem Kuczabskim. Mirosława Tomecka podziękowała za otrzymane wyróżnienie oraz pomoc Polakom na Ukrainie jaką niesie nasz Oddział.
W poniedziałek 23 maja o godz. 1500 w hallu Urzędu Wojewódzkiego nastąpiło otwarcie wystawy ?Piękno Lwowa? ze zdjęciami z I części Dni Lwowa, które Jacek Kołodziej wykonał podczas pobytu naszych kresowian we Lwowie na uroczystościach 360 rocznicy Ślubów Jana Kazimierza w Katedrze Lwowskiej oraz podczas zwiedzania Lwowa. Zebranych oraz panią dyrektor Biura Wojewody Annę Żuchowską-Bednarz powitał prezes Stanisław Łukasiewicz. Przedstawił okoliczności w jakich powstały fotografie oraz autorów zdjęć. Zachęcił do zwiedzania wystawy. Zabrała głos Mirosława Tomecka, która jeszcze raz podziękowała za wyróżnienie oraz pomoc niesioną Polakom na Kresach. W dowód wdzięczności podarowała naszemu Oddziałowi obraz przedstawiający lwowską katedrę. Zapewniała, że dary jakie otrzymują trafiają do osób potrzebujących, pozostających w trudnej sytuacji materialnej. Zebrani z wielką uwagą oglądali wystawę, podziwiając nie tylko zabytki Lwowa, ale także kunszt wykonania fotografii przez Jacka Kołodzieja. Wystawa czynna jest do 31 maja b.r.
We wrześniu odbędzie się trzecia część XIX Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu. O szczegółowym programie poinformujemy na naszej stronie internetowej. Przewidujemy m.in. prelekcję n.t. 75 rocznicy zamordowania profesorów lwowskich i ich rodzin.
A 2 października 2016 r. o godz. 12.00 uczestniczyć będziemy w uroczystościach wprowadzenia kopii lwowskiego obrazu Matki Boskiej Łaskawej do kościoła p.w. św. Małgorzaty na Śródce w Poznaniu. Kopia ta została poświęcona w kwietniu b.r. podczas uroczystości 360 rocznicy Ślubów Jana Kazimierza w Katedrze we Lwowie.
Tekst: H. Dobias-Telesińska, W. Butowska, foto: J. Kołodziej
Prezes St. Łukasiewicz Zespół Lwowska Fala ze Lwowa Piknik Lwowski Tiligentne Batiary z Bytomia Literatura kresowa Barszcz i cepeliny z Restauracji Kresowej Stoisko z kresowianami Goście w Domu Polonii: Anna Żuchowska-Bednarz (Dyrektor Biura Wojewody) i Małgorzata Tadrzak-Mazurek (Doradca Wicewojewody Wielkopolskiego) Emerytowany prof. UAM Artur Kijas Przedstawiciele Nowego Rozdołu: Mirosława Tomecka, dyr. szkoły Tanja Bilyk i Igor Kuczabski Krystyna Harmacińska, Bożena Łączkowska i prof. Wojciech Łączkowski Mirosława Tomecka z Towarzystwa Pomocy Polakom “Wielkie Serce” z Nowego Rozdołu Goście i członkowie poznańskiego Oddziału TML i KPW Prof. Artur Kijas interesująco przedstawił historię Lwowa Wystawa fotograficzna w Hallu Urzędu Wojewódzkiego W obecności dyr. Biura Wojewody Anny Żuchowskiej-Bednarz prezes St. Łukasiewicz otwiera wystawę Dyrektor Biura Wojewody Anna Żuchowska-Bednarz, prezes St. Łukasiewicz i Mirosława Tomecka z Nowego Rozdołu Mirosława Tomecka dziękuje za pomoc Polakom na Kresach Mirosława Tomecka przekazuje dar dla Towarzystwa Obraz z widokiem Lwowa przyjmuje prezes St. Łukasiewicz Fotografie z pielgrzymki do Lwowa Wystawę zwiedza Andrzej Kuczyński, Janusz Furmaniuk (wiceprezes Zarządu poznańskiego Oddziału) i Józef Wysoczański Zwiedzanie wystawy – p.p. Renata i Michał Wojtasiak oraz Danuta Szwarc (członkowie Zarządu poznańskiego Oddziału TML i KPW) Hanna Dobias-Telesińsa, Wanda Butowska (sekretarz poznańskiego Oddziału TML i KPW) i Danuta Szwarc (członek Zarządu poznańskiego Oddziału)