W dniach 6 do 11 kwietnia br., po długim okresie przygotowań, odbyła się wycieczko-pielgrzymka Poznańskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich do Lwowa. W godzinach wczesno popołudniowych, po godzinach podróży, stanęliśmy w hotelu CB we Lwowie. Jeszcze w dniu przyjazdu, w czwartkowy wieczór, po obiedzie i krótkim odpoczynku, wszyscy wyszliśmy na wieczorny spacer po Lwowie. Spacer ten kontynuowaliśmy w piątkowe przedpołudnie. Tym razem w sposób zorganizowany z przewodnikiem. Katedra św. Jura, katedra łacińska, starówka, katedra Ormiańska – to główne miejsca, do których dotarliśmy. Po drodze uliczki, zaułki i trochę czasu wolnego na drobne zakupy. Po obiedzie kolejna atrakcja. Spektakl baletowy w operze Lwowskiej. Wcześniej jednak mieliśmy okazję do zwiedzenia gmachu opery i poznania jej historii.
Sobota to dzień szczególny i główny naszej wyprawy. Na godz. 900 rano przybyliśmy do katedry, by uczestniczyć w sprawowanej przez abpa Wacława Depo ? metropolitę częstochowskiego, mszy św. z okazji 360 rocznicy Ślubów Jana Kazimierza przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej. Uroczystości zgromadziły biskupów, duchowieństwo oraz wiernych z Polski i Ukrainy. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z obu krajów, w tym: Henryk Litwin ? ambasador RP w Kijowie, Wiesław Mazur ? konsul generalny RP we Lwowie, Adam Kwiatkowski ? sekretarz stanu i szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy, który odczytał skierowany do zgromadzonych list prezydenta. Obecny był również marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i w-ce marszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki. Oprawę muzyczną tej szczególnej uroczystości przygotował Chór i Orkiestra Kameralna Nicolaus z Kraczkowej. Gospodarzem tych obchodów był oczywiście abp Mieczysław Mokrzycki ? ordynariusz łacińskiej diecezji lwowskiej, który na zakończenie Eucharystii wraz z abpem Depo, klęcząc przed Maryją Gwiazdą Lwowa, na wzór króla Jana Kazimierza, zawierzyli kościół i swoje ojczyzny Lwowskiej Pani. W trakcie nabożeństwa był również szczególny poznański akcent. Abp Mieczysław Mokrzycki poświęcił przywieziony przez nas, a dokładnie przez członków Stowarzyszenia Millenijnego kopię obrazu Matki Boskiej Łaskawej, która w październiku w uroczystej procesji przeniesiona zostanie do kościoła św. Małgorzaty na poznańskiej Śródce.
W sobotnie popołudnie spotkaliśmy się w Teatrze Młodego Widza na ul. Hniatiuka. Tu nastąpiła inauguracja XIX Dni Lwowa. Uroczystość tą uświetnili zaproszeni goście w tym: abp Mieczysław Mokrzycki ? metropolita lwowski, Emil Legowicz ? prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej z małżonką, o. Władysław Lizun ? proboszcz parafii św. Antoniego, o. Paweł Tomys ? proboszcz parafii św. Marii Magdaleny. Po uroczystym otwarciu obchodów przez prezesa Stanisława Łukasiewicza głos zabrała Pani Bożena Łączkowska ? honorowy prezes poznańskiego oddziału TML i KPW, która przedstawiła sylwetkę i działalność Mirosławy Tomeckiej ? prezesa Towarzystwa ?Wielkie Serce? z Nowego Rozdołu. Mirosława Tomecka stworzyła w tym niewielkim mieście ośrodek kulturalno-oświatowy a w nim Polską Szkołę im. Karoliny Lanckorońskiej. Każdego roku z wielkim rozmachem organizuje też Dni Kultury Polskiej, w których uczestniczy wielu lokalnych mieszkańców mających tym samym możliwość poznania kultury polskiej i jej historii. Cały swój czas poświęca pracy z dziećmi i młodzieżą oraz ich pomocy. Po odczytaniu laudacji Stanisław Łukasiewicz wręczył Pani Mirosławie przyznaną wcześniej przez Zarząd Poznańskiego Oddziału TML i KPW wyróżnienia w postaci statuetki lwowskiego lwa ?Semper Fidelis?. Następnie głos zabrał abp Mieczysław Mokrzycki, który dziękując za zaproszenie i zorganizowane obchody wręczył prezesowi Łukasiewiczowi pamiątkowy medal, wybity z okazji 25-lecia odnowienia struktur kościoła katolickiego na Ukrainie. Przeprosił równocześnie, że nie może być z nami do końca, ale obowiązki związane z przybyłymi na poranne uroczystości gośćmi nie pozwalają na dłuższy pobyt w naszym gronie. Ksiądz Arcybiskup zatrzymał się na chwilę na zorganizowanej przed teatrem, a przywiezionej przez nas z Poznania, wystawie związanej z 1050 rocznicą Chrztu Polski. W dalszej części spotkania wystąpiła z patriotyczną inscenizacją młodzież z Nowego Rozdołu i Gimnazjum nr 65 im. Orląt Lwowskich z Poznania oraz chór ?Echo? pod dyr. Edwarda Kuca ze Lwowa. Niezapomniane, wspaniale występy, które na długo pozostaną w pamięci i żal tylko że to patriotyczne przesłanie przesycone historią, tęsknotą i nostalgią nie może być zaprezentowane szerszym kręgom odbiorców.
A wieczorem coś dla ciała. O godz. 2030 spotkaliśmy się na uroczystej kolacji podsumowującej niejako nasz wyjazd. A że była i muzyka, to nie obyło się bez wspólnych śpiewów i tańców.
Niedziela to ostatni dzień naszego pobytu we Lwowie. Rano msza św w kościele św. Marii Magdaleny, po czym autokarami udaliśmy się na Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt. Tam złożyliśmy wiązankę kwiatów na płycie głównej, drobne wiązanki i biało czerwone chorągiewki na mogiłach Orląt. O godz. 1500 przekroczyliśmy granicę, by po obiedzie w Przemyślu wsiąść do pociągu w kierunku Poznania. W tym miejscu przychodzą na myśl słowa wypowiedziane niegdyś w podobnej sytuacji przez naszego Papieża św. Jana Pawła II: ?żal odjeżdżać, żal odjeżdżać?.
tekst i foto: Jacek Kołodziej
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do sprawnej oraz udanej organizacji naszego wyjazdu. Uczestnikom dziękuję za miłą i serdeczną atmosferę, aktywny udział we wszystkich punktach programu oraz życzę następnych pełnych wrażeń wojaży po Kresach.
Zapraszam do naszej siedziby (CK Zamek, ul. św. Marcin 80/82, pok .336) w każdą środę w godz. 16 ? 18.
O naszych działaniach wszystko na stronie www.lwowiacy.pl
Stanisław Łukasiewicz
W Przemyślu W drodze do Lwowa Zwiedzanie Teatru Wielkiego Foyer Teatru Wielkiego Przed spektaklem Goście z Polski i Ukrainy Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki Msza św. w Katedrze Inauguracja XIX Dni Lwowa Prezes Stanisław Łukasiewicz Wręczenie wyróżnienia Lwa Semper Fidelis Mirosławie Tomeckiej Abp Mieczysław Mokrzycki wręcza medal prezesowi Stanisławowi Łukasiewiczowi Wzruszający występ młodzieży z Nowego Rozdołu Występ uczniów z Nowego Rozdołu Występ młodzieży z Nowego Rozdołu Tańce polskie Inscenizacja uczniów z Nowego Rozdołu Młodzież z Nowego Rozdołu Młodzież z poznańskiego Gimnazjum Występ młodzieży z Gimnazjum Nr 65 z Poznania Występ chóru Echo ze Lwowa pod dyrekcją Edwarda Kuca Zasłużony chór Echo z dyrygentem Edwardem Kucem Członkowie Zarządu TML i KPW z arb. Mieczysławem Mokrzyckim Na zakończenie wszyscy świetnie się bawili Zabawa i dobre humory Msza św. w kościele p.w. Marii Magdaleny we Lwowie W kościele p.w. Marii Magdaleny Sztandar Gimnazjum Nr 65 im. Orląt Lwowskich z Poznania Przy bramie Cmentarza Łyczakowskiego Na Cmentarzu Łyczakowskim Zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego Przy grobie Marii Konopnickiej Uczestnicy wycieczki na Cmentarzu Orląt Grób poległych na Persenkówce