XXIII DNI LWOWA I KRESÓW W POZNANIU PIKNIK LWOWSKI

W niedzielę 13 września 2020 r. na Starym Rynku w Poznaniu odbył się Piknik Lwowski. W tym roku z uwagi na stan epidemiczny, należało zachować szczególne środki ostrożności i zastosować się do wytycznych SANEPIDU. Do namiotu wstęp po odkażeniu dłoni był tylko z zakrytymi ustami i nosem.

Od godz. 11.00 Kresowianie i sympatycy oraz spacerujący po Starym Rynku mogli bawić się przy lwowskiej muzyce. Do Poznania z Bytomia przyjechał zespół ?Tiligentne Batiary?, który rozbawiał publiczność swym występem.

Organizatorzy przygotowali ciekawy program: był konkurs ?Znasz li ten Poznań?, w którym można było sprawdzić swoją wiedzę na temat Poznania i otrzymać ciekawe nagrody. Pod namiotem również odbywały się warsztaty dla dzieci, stoisko z wypiekami oferowało precle krakowskie. Można było także nabyć literaturę kresową, m.in. ostatni nr naszego Biuletynu ? wydanie specjalne – ?Patroni Kresowi ulic Poznania? i inne interesujące wydawnictwa. W loterii fantowej każdy los wygrywał. Do pączków i różnych wypieków była kawa i herbata.

Spotkanie z piosenką lwowską oraz gwarą poznańską i bałakiem lwowskim, czyli ?Szczuna z Batiarem wesołe pogaduchy? prowadził Paweł Kuleszewicz z Poznania i Adam Żurawski z Bytomia. Paweł Kuleszewicz poprowadził także konkurs gwary poznańskiej ?Blubramy se po naszymu?.

Poszczególne punkty programu przerywane były występami ?Tiligentnych Batiarów?, czyli Adama Żurawskiego przy akompaniamencie Andrzeja Jaworskiego.

Zabawę na Starym Rynku ubarwiła grupa rekonstrukcyjna w strojach i mundurach z przed 100 lat. Obsługa sanitarna oraz zbiórka na rzecz Polaków na Kresach prowadzona była przez młodszych i starszych harcerzy.

I pogoda i humory dopisały.

Na kolejne Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu zapraszamy w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że już w normalnych, zdrowych warunkach.

tekst: Hnna Dobias-Telesińska, foto: Jacek Kołodziej