Z WIZYTĄ W STOWARZYSZENIU „GŁOGOWSKA EDUKACJA KRESOWA”

tekst i foto: Igor Megger

31 lipca br. członkowie naszego Oddziału kol. Janusz Furmaniuk i Igor Megger odwiedzili dolnośląski Głogów i spotkali się z członkami stowarzyszenia ?Głogowska Edukacja Kresowa?. Jest to stosunkowo młode stowarzyszenie (niecałe 5 lat – zał. w 2017 roku), jednak jego wkład w popularyzację wiedzy i pamięci o Kresach jest duży. W liczącym ponad 60 tysięcy Głogowie nie było o dziwo nigdy oddziału TML ani innego związku kresowian. Związane to było też z tym, że w Głogowie po wojnie wcale nie było dużo kresowian – miasto to zasiedlali przeważnie ludzie z Wielkopolski. Tę lukę wypełniło stowarzyszenie ?Głogowska Edukacja Kresowa? – w skrócie ?GEK?.

?GEK? w swoim założeniu ma głównie propagowanie wiedzy o Kresach wśród młodzieży szkolnej. Członkowie stowarzyszenia organizują wystawy, wykłady, zbiórki darów, a także inne, w tym nietypowe atrakcje i wydarzenia jak turniej piłkarski, czy konkurs pieczenia tortu lwowskiego. Co ciekawe każdy wykładowca jest zapraszany, ale pod jednym warunkiem – ma dać też wykład dla młodzieży. Warunek ten wykładowcy chętnie spełniają, a wśród nich takie tuzy jak ks. Issakowicz- Zalewski czy prof. Nicieja.

Poznańskie Towarzystwo TML i KPW na spotkaniu wypożyczyło stowarzyszeniu ?GEK? naszą wystawę o sporcie na Kresach, oraz przekazało do dalszego użytkowania wystawę wrocławskiego IPN o profesorach lwowskich. Życzymy dalszych sukcesów głogowskiemu stowarzyszeniu oraz zapraszamy na ich stronę internetową http://gek.org.pl oraz na profil na ?Facebooku?.