ZBYSZEK MUC – WSPOMNIENIE

Zbyszka poznałem w Gliwicach około 1947 r. na spotkaniach chłopaków ze Lwowa. Spotykaliśmy się często na imprezach sportowych a zwłaszcza na meczach piłki nożnej „Piasta”. Były też spotkania na zabawach szkolnych, w restauracji „Myśliwska” lub w kawiarni „Agawa”.

W okresie letnim byliśmy bywalcami kąpieliska „Leśnego”. Zimową porą uprawialiśmy zjazdy na nartach w Szczyrku. Były to wyjazdy zbiorowe sekcji narciarskiej K.S. „Kolejarz”.

Po ukończeniu technikum pracowaliśmy razem w Fabryce Czołgów w Łabędach k/Gliwic.

W 1953 r. Zbyszek rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej, tu również często spotykaliśmy się na wspólnej uczelni. Pod koniec studiów Zbyszka Wydział zorganizował bal. Na tym balu Zbyszek poznał przyszłą żonę Bożenę. Ślub ich odbył się w Warszawie w Urzędzie Stanu Cywilnego na Nowym Świecie i byłem świadkiem ich ślubu.

Po studiach Zbyszek z żoną wyjechali do Gliwic. W Gliwicach Zbyszek pracował, a Bożena kończyła studia na medycynie. Po ich ukończeniu wyjechali do pracy w Puławach. W tym czasie widywaliśmy się rzadziej. Powrót do częstych i bezpośrednich kontaktów nastąpił po przejściu Zbyszka i Bożeny na emeryturę i zamieszkaniu w Poznaniu. „Wciągnąłem” Zbyszka do Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich”, gdzie regularnie się spotykaliśmy podczas środowych dyżurów i różnych imprez kresowych. Zbyszek okazał się bardzo aktywnym członkiem Towarzystwa. Brał udział w organizacji akcji charytatywnych, wspomagał przy tych i innych akcjach i przedsięwzięciach poznańskiego Oddziału TML i KPW.

31 października odszedł mój wieloletni przyjaciel. Pożegnanie Przyjaciela Lwowiaka odbyło się 9 listopada 2020 r. na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

Edmund Podbielski