ZMARŁ WOJCIECH BUDZYŃSKI

Z żalem informujemy, że 14 listopada 2020 roku zmarł masz Kolega, członek poznańskiego Oddziału TML i KPW, uczestnik Poznańskiego Czerwca 56, Wojciech Budzyński.

Wojciech Budzyński urodził się 29 października 1939 roku w Wilnie. W młodości z powodu śmierci Matki, i nieobecności Ojca który znajdował się na froncie, wychowywany był przez ciotki w Wilnie. W 1945 roku przenosi się wraz z nimi do Czaplinka, a rok później do Poznania, gdzie został przyjęty do liceum im. Paderewskiego. 28 czerwca 1956 roku jako uczeń klasy 10, zostaje postrzelony w czasie wypadków w nogę, którą mu amputowano. Wkrótce po przebytej operacji był przesłuchiwany przez UB.

Wojciech Budzyński

Po zdaniu matury w 1957 roku wstąpił na studia inżynierskie na Politechnice Poznańskiej. W 1959 roku w ramach akcji łączenia rodzin wyjechał do Londynu do swojego ojca – oficera Wojska Polskiego, który tam mieszkał po demobilizacji. W latach 1960-1963 studiował budownictwo lądowe na uniwersytecie w Dublinie (Irlandia). W 1966 roku po ślubie z Tarnopolanką Zofią i po założeniu rodziny osiedlił się w Londynie. W 1974 roku brał czynny udział w wykańczaniu budowy biblioteki polskiej im. Marszałka Piłsudskiego w Londynie, odnawiał także konfesjonały w polskim kościele katolickim. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku wraz z małżonką Zofią zorganizował akcję charytatywną pomocy rodakom pod nazwą ?Self Help for Poland?. W czasie tej akcji uzbierano 6 tysięcy funtów angielskich, w całości przekazano rodakom. W latach 1983-2008 mieszkał wraz z rodziną w Australii. W 2008 powrócił do Anglii odwiedzając także Polskę, gdzie wraz z małżonką zakupili mieszkanie w Poznaniu, do śmierci mieszkając pół roku w Anglii a drugie pół w Poznaniu.

Był członkiem naszego Oddziału od marca 2010 roku, w 2017 roku wraz z małżonką odznaczeni zostali złotą odznaką TML i KPW, m.in. za szczególną i stalą pomoc finansową dla naszego Towarzystwa i dla Polaków na Kresach. Prócz Złotej odznaki TML i KPW odznaczony był także kilkakrotnie odznaczeniami kombatanckimi za udział w Poznańskim Czerwcu 56.

Małżonce Zofii i Rodzinie Zmarłego składamy serdeczne kondolencje.

Zarząd Poznańskiego Oddziału TML i KPW.