ZMARŁA ZOFIA HURKO

Z żalem informujemy, że 10 sierpnia br. zmarła Zofia Hurko, osobowość niezwykła, dzielna, pracowita, wielkiej pogody ducha.
Zofia Bernarda Hurko z d. Oślizło urodziła się 18 maja 1923 r. w Inowrocławiu. Tam spędziła lata dziecinne i młodość.

Na Ukrainę trafiła wraz z rodziną męża w 1946 r., w czasie przesiedlenia, ponieważ rodzina męża była ukraińska. Zawsze tęskniła za Polską i żałowała, że wówczas opuściła kraj. Ale była człowiekiem wiary i dla swojej rodziny cierpliwie przeżywała  długie lata ofiar i wyrzeczeń.

Była człowiekiem czynu. Przez wiele lat walczyła o odzyskanie kościoła p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Brzeżanach, który w latach komunizmu zamieniono na salę gimnastyczną, a później pomagała w różnoraki sposób w jego odbudowie.

Wiele działała na rzecz Polaków zamieszkałych w Brzeżanach. Była ostoją polskości na tym terenie. Była Polką, która odważnie broniła polskości i dbała o jej zachowanie, niosła pomoc bliskim.

To za Jej pośrednictwem nasze akcje charytatywne trafiały do Polaków brzeżańskich. Była niezwykle gościnna i zawsze u Niej można było zatrzymać się, odpocząć przy smakołykach, które zaraz trafiały na stół.

11 sierpnia br. w kościele parafialnym p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła ks. proboszcz Andrzej Reminiec  odprawił  mszę św. żałobną w Jej intencji. Oddając cześć Zmarłej, dziękował za długie lata zaangażowania w sprawy kościoła, za ofiarną pracę, która miała na celu przywrócenie świątyni  piękna i byłej świetności.

Hanna Dobias-Telesińska