AKCJA CHARYTATYWNA „SERCE DLA LWOWA” – relacja

Już 28 raz poznański Oddział TML i KPW wyruszył z darami świątecznymi na Kresy Południowo-Wschodnie do naszych Rodaków.

Akcję poprzedziła zbiórka różnego rodzaju produktów żywnościowych,

chemii gospodarczej, środków higieny, artykułów szkolnych, zabawek i słodyczy dla dzieci. W/w artykuły zbierano w czterech hipermarketach Piotr i Paweł, w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich. Uczniowie oraz harcerze uczestniczyli w zbiórkach. Otrzymywaliśmy dary także od osób prywatnych, którzy odpowiedzieli na nasz apel w Radiu „Emaus”. Aby paczki świąteczne były jednakowe dla wszystkich, dodatkowo zakupiliśmy niektóre brakujące artykuły, np. konserwy mięsne. Zależało nam, by paczki były wyjątkowe, z produktami luksusowymi, by obdarowani mogli godnie przygotować sobie święta.

Bazą, w której przyjmowaliśmy dary, gdzie się je sortowało i pakowało, była Szkoła Podstawowa Nr 84 na Dębcu. Tam przez kilka dni członkowie naszego oddziału intensywnie pracowali, by przygotować paczki do wyjazdu. Indywidualnych paczek

było ok. 300. Harcerze przygotowali paczki we własnym zakresie. Wyjazd z Poznania nastąpił 1 grudnia. Trasę 800 km przedstawiciele naszego Oddziału oraz harcerze z ZHR „Orlęta” z os. Rusa pokonali w autokarze, który był załadowany „po brzegi”. Przejście graniczne w Korczowej przekroczono bez większych problemów, pomogło pismo Konsula Honorowego Ukrainy w Poznaniu Witolda Horowskiego, który był także jednym z hojnych ofiarodawców.

We Lwowie bazą akcji był kościół św. Antoniego na Łyczakowie.

Tu wydawano paczki Polakom, którzy mogli po nie przyjść oraz dla Uniwersytetu III Wieku. Stąd harcerze wieźli paczki do osób starszych, chorych i samotnych. Jesteśmy pełni podziwu dla harcerzy, którzy w bardzo sprawny i dobrze zorganizowany sposób radzili sobie z dystrybucją darów.  Z Nowego Rozdołu Polacy przyjechali po dary swoim autokarem. Podczas pobytu we Lwowie uczestnicy akcji mogli wziąć udział w dwóch spotkaniach z prof. St. Sł. Nicieją na Uniwersytecie i w Ossolineum, oraz we Mszy św. w kościele p.w. Matki Boskiej Gromnicznej, inaugurującej działalność klasztoru o.o. Dominikanów, którą odprawił ks. Biskup Leon Mały, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej.

Uczestnicy akcji charytatywnej dary zawieźli do Rohatyna, Brzeżan i Przemyślan. Wszędzie byli gorąco witani. Podziwiali postępy robót renowacyjnych po wielkich dewastacjach kościołów w Brzeżanach, gdzie była dwupoziomowa sala gimnastyczna,  i Przemyślanach, w którym pracowała fabryka obrabiarek. We Lwowie z darami odwiedzili redakcję „Kuriera Galicyjskiego”, Federację Organizacji Polskich na Ukrainie, Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, parafię ks. Jagiełki w Zboiskach i parafię w Rzęsnej. W dniu św. Mikołaja dzieci przedszkolne w oddziałach polskich otrzymały od nas zabawki i słodycze.  W kościele św.  Mari Magdaleny wszystkie osoby wychodzące ze Mszy św. obdarowane zostały przez harcerzy upominkami. Wzbudzili tym wielkie radosne zdziwienie.

Harcerze wraz z członkami poznańskiego Oddziału odwiedzili także Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt.

I tak dobiegła kolejna akcja pomocy naszym Rodakom, którym na Kresach żyje się bardzo ciężko. Fakt, że przed świętami Bożego Narodzenia „Polska o Nich pamięta”, harcerze przychodzą do Ich domów w mundurach, rozmawiają, wysłuchują i przekazują dary, jest nieoceniony. Jest to dla Naszych Rodaków wielkie święto, na które czekają cały rok. A nie byłoby to możliwe, gdyby nie praca wielu osób pod kierunkiem i organizacją Stanisława Łukasiewicza, a także darczyńców wspierających materialnie nasze wysiłki. Za to bardzo serdecznie dziękujemy.

Hanna Dobias-Telesińska