AKCJA CHARYTATYWNA „SERCE DLA LWOWA” – relacja

Za sobą mamy już 31 akcję charytatywną ?Serce dla Lwowa?. W dwa weekendy listopada członkowie naszego Towarzystwa wspierani uczniami poznańskich szkół i harcerzami w czterech marketach ?Piotr i Paweł? zbierali produkty żywnościowe, środki czystości i chemii gospodarczej oraz słodycze i artykuły szkolne. Wszystkie ofiarowane artykuły przewiezione były do szkoły podstawowej nr 84 na Dębcu, gdzie zostały segregowane i pakowane. Część z nich, które w paczkach trafiały imiennie do naszych rodaków została uzupełniona o artykuły typowo świąteczne zakupione wcześniej z naszych środków, tak by ich wyjątkowość świadczyła o tym że św. Mikołaj o nich pamięta, a święta tuż, tuż.
W sobotę 29 listopada wszystko to zostało zapakowane do autokaru i o 21.00 wraz z 8 członkami Towarzystwa i 9 harcerzami Szczepu ZHR ?Orlęta? wyruszyliśmy w kierunku Lwowa. Podobnie jak w roku ubiegłym, dzięki nawiązanym wcześniej kontaktom ze starostwem w Jaworowie granicę przekroczyliśmy niemalże w biegu i w południe byliśmy na Łyczakowie.
Od poniedziałku rozpoczęła się dystrybucja darów. Ci, którzy są jeszcze w stanie, sami dotarli do kościoła św. Antoniego, od lat naszej bazy. Do pozostałych tramwajami, marszrutkami i pieszo harcerze przynosili paczki do domów. Były też takie paczki, po które zgłaszali się proboszczowie polskich parafii i siostry zakonne i swoimi środkami transportu odbierali dary dla swoich podopiecznych.
Następnego dnia, tj we wtorek delegacja naszego Towarzystwa została przyjęta przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego. W trakcie spotkania omówione zostały szczegóły obchodów 365 rocznicy ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej oraz powstającego ruchu społecznego ?Pokolenie Milenijne?i jego zamierzeń. Ks. Arcybiskup na zakończenie spotkania wręczył pamiątkowy medal, a Prezes Bożena Łączkowska podarowała ks. Arcybiskupowi album o Poznaniu.
Po południu udaliśmy się do redakcji Kuriera Galicyjskiego, Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie i Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, by tam zostawić mikołajkowe drobiazgi od poznaniaków.
Środa to kolejny dzień wydawania i roznoszenia paczek. Choć pogoda w tym roku była w kratkę, raczej deszczowo jesienna niż grudniowa, to paczki jedna po drugiej trafiały do adresatów.
Czwartek to w tym roku dzień wyjazdu poza Lwów. I tak najpierw dojechaliśmy do Przemyślan, gdzie ks. proboszcz Smólka przygotował dla nas krótki koncert w wykonaniu miejscowych chórzystek. Piękne polskie i ukraińskie najbardziej znane piosenki w wykonaniu na głosy z wrodzoną wschodnią melodyjnością ogromnie przypadły nam do gustu. Wszystkie występujące na koniec koncertu obdarowane zostały słodkościami, a towarzyszące im dzieci dodatkowo drobnymi zabawkami. Czas minął szybko, a my już pakowaliśmy się, by odwiedzić tym razem parafię w Brzeżanach. Tam też czekali na św. Mikołaja parafianie i podopieczni Polskiego Towarzystwa. Na zakończenie, jak co roku, zjedliśmy na plebanii przygotowany dla nas domowy obiad, a po nim ks. Andrzej Remineć podjął nas kawą i imieninowym tortem. Choć żal było odjeżdżać to czas gonił i musieliśmy ruszać w drogę powrotną, bo część z nas wieczorem udawała się na spektakl „Aida” w lwowskiej operze.
Piątek to dzień porządków, drobnych zakupów i powrotu do domu. Na długo pozostaną znowu w naszej pamięci spotkania z rodakami pełne wdzięczności i tęsknoty potwierdzające potrzebę naszych działań. Dzięki zaangażowaniu wielu darczyńców, środowisk i bezimiennych osób, poznaniaków, harcerzy i członków naszego Towarzystwa po raz kolejny mogliśmy sprawić ogromną radość pozostających i oczekujących tych drobnych znaków pamięci Polaków, mieszkańców Lwowa i okolic. Za to wszystko w ich imieniu bardzo, bardzo dziękujemy.

Tekst i foto: Jacek Kołodziej

Młodzież w markecie Piotr i Paweł Uczniowie szkół poznańskich uczestniczą w akcji charytatywnej Grupa uczniów-wolontariuszy podczas zbiórki darów W. Butowska i J. Furmaniuk podczas segregowania i pakowania darów W bazie na Dębcu segregowanie i pakowanie darów Harcerze w autokarze pełnym darów Komendant Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy im. hm. Floriana Marciniaka Łukasz Tadyszak – Lawina Wyładowywanie paczek z autokaru Lwowiacy odbierają dary Przekazywanie darów Prezes Bożena Łączkowska Harcerze przewożą dary z kościoła św. Antoniego do starszych Polaków Poznańscy harcerze we Lwowie St. Łukasiewicz i Ł. Tadyszak – Lawina W bazie na Łyczakowie Członkowie Zarządu u Abpa Mieczysława Mokrzyckiego Abp Mieczysław Mokrzycki przyjmuje delegację z Poznania Album o Poznaniu dla Abpa M. Mokrzyckiego Przekazywanie upominków Prezes B. Łączkowska i St. Łukasiewicz u Abpa M. Mokrzyckiego W redakcji Kuriera Galicyjskiego Przekazywanie paczek dla Redakcji W Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie U ks. Smólki Mali Polacy Polskie dzieci obdarowane przez św. Mikołaja Harcerze przy gościnny stole Czym chata bogata