ARTYŚCI WYSTĘPUJĄCY NA XVII DNIACH LWOWA I KRESÓW


Podczas XVII Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu oraz XXV leciu poznańskiego Oddziału TML i KPW gościć będziemy artystów, którzy uświetnią inaugurację oraz wystąpią na Starym Rynku na Pikniku Lwowskim. Poniżej przedstawiamy zespoły: „Wiwaty”, „Chawira” oraz wspaniały duet solistów Operetki Wrocławskiej Ewę i Ryszarda Klanieckich.

Zespół „WIWATY”

Zespół Pieśni i Tańca „WIWATY” powstał w 1971r. w Pomarzanowicach koło Pobiedzisk. Nazwa zespołu pochodzi od popularnego w Wielkopolsce tańca. Założycielką zespołu była Jadwiga Mikołajewska. Zespół propaguje folklor Wielkopolski, prezentuje tańce i przyśpiewki szamotulskie, rzeszowskie, łowickie, Krakowiaków Wschodnich, śląskie, kaszubskie oraz piosenki lwowskie. W programie posiada również widowiska, zwyczaje i obrzędy. Wysoki poziom artystyczny zespołu owocuje sukcesami na licznych imprezach krajowych i zagranicznych w 27 krajach podczas 67 podróży artystycznych w ponad tysiąca koncertów w Polsce i za granicą, jest laureatem wielu konkursów i przeglądów.

 

Zespół „CHAWIRA”

Nazwa pochodzi z gwary południowo-wschodnich Kresów II Rzeczpospolitej i oznacza ciepły, rodzinny dom. Zespół powstał w 2003 r w Krakowie, z inicjatywy Karola Wróblewskiego, akordeonisty i wokalisty, z zamiarem popularyzowania piosenek polskich okresu międzywojennego, kresowych, patriotycznych, a także piosenek światowych z okresu pierwszej połowy XX w. (również jazzowych). Mimo zmian pozostali Karol Wróblewski i Stefan Czyż  – saksofonista, klarnecista i wokalista. Pierwszy koncert zespołu 12 marca 2004 r. poświęcony był piosenkom lwowskim. Powstałe Towarzystwo Kresowe „Chawira” zorganizowało ponad 250 spotkań z zespołem w restauracjach krakowskich, a także koncerty w ośrodkach kulturalnych w całym kraju i za granicą (Wiedeń, Linz, Budapeszt, Norymbergia). Zespół w swoim repertuarze ma ponad 200 piosenek estradowych, filmowych, kabaretowych, kresowych, jazzowych, dziesiątki piosenek patriotycznych, biesiadnych i współczesnych. W 2006 r. został nagrodzony Złotym Liściem za całokształt działalności na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Krakowie. Aktualny skład zespołu to: Karol Wróblewski – akordeon, śpiew i prowadzenie, Stefan Czyż – saksofon, klarnet, śpiew, Jerzy Skrejko – piano, śpiew,  Ewa Rudnik – wokalistka


Artyści Operetki Wrocławskiej

EWA  i  RYSZARD  KLANIECCY

Są absolwentami  wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, soliści Teatru Muzycznego Capitol. Ewa Klaniecka debiutowała tam w 1981 r. W swym repertuarze ma czołowe partie operetkowe i musicalowe, śpiewa w Polsce i za granicą (Kanada, Niemcy, Holandia, Ukraina. Jest laureatką Srebrnej Iglicy (1988, 1997), Brązowej Iglicy (2000 r.). W 2000 r. otrzymała nagrodę ZASP za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno-aktorskiej i za całokształt pracy artystycznej. Ryszard Klaniecki od wielu lat występuje w Operetce Wrocławskiej, pracując jednocześnie jako specjalista radiodiagnosta, ukończył Akademię Medyczną. Dr Ryszard Klaniecki występował na scenach teatrów Niemiec, Austrii, Holandii, Belgii, Włoch, Ukrainy i Kanady. W swym repertuarze Ewa i Ryszard Klanieccy mają również piosenki lwowskie i kresowe.