JASZUNY – Z WIZYTĄ U RADZIWIŁŁÓW, BALIŃSKICH I ŚNIADECKICH

I znów – za sprawą Tomasza Kuby Kozłowskiego 29.09.2020 r. w Pałacu Działyńskich – udaliśmy się na wyprawę w czasie, tym razem w wileńskie strony ? do Jaszun.

Dawna siedziba Radziwiłłów na skraju Puszczy Rudnickiej ? oddalona od Wilna o 30 km. Na przełomie wieków XVIII i XIX w. Jaszuny przeszły w ręce Balińskich. Michał Baliński ożenił się w córką Jędrzeja Śniadeckiego Zofią. Jaszuny odwiedzało wiele wybitnych postaci XIX wieku, były świadkami westchnień Juliusza Słowackiego do Ludwiki Śniadeckiej, odwiedzał je Mickiewicz (jeszcze nie taki sławny) ? i wiele innych znanych postaci. Obrał je sobie za siedzibę Jan Śniadecki emerytowany rektor Uniwersytetu Wileńskiego.

Urok okolicy utrwaliła poetka Eugenia Kobylińska.

Balińscy przed wojną próbowali utworzyć z Jaszun miasto-ogród, ale to się nie udało z wiadomych względów. Rok 1939 był dla pałacu i zgromadzonych w nim księgozbiorów, pamiątek Śniadeckich, Balińskich – katastrofalny.

Obecnie gmach został odbudowany i stał się prężnym ośrodkiem kultury w rejonie Solecznik. Podczas remontu odkryto kamień węgielny pałacu.

Autor prezentacji zaprasza na 13 października ? przedstawione będą sylwetki 20 wybitnych kobiet z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Tekst i foto: Wanda Butowska