W dniach 30.9-01.10 we Wrocławiu odbył się jubileuszowy zjazd Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Część pierwsza – oficjalna odbyła się we Wrocławskim Domu Technika. Nasz Oddział reprezentowali: Stanisław Łukasiewicz – Honorowy Prezes Oddziału, Igor Megger – wiceprezes Oddziału i Michał Wojtasiak – członek Zarządu Oddziału. Wręczono wyróżnienia – w tym ustanowiony specjalnie na tą rocznicę – „Krzyż Kresowy”. Później przemowy: Prezesa ZG TMLiKPW Adama Kiwackiego i gości zaproszonych – badaczy naszych kresowych ziem: ks. Tadeusza Issakowicza-Zaleskiego z Krakowa , Kuby Kozłowskiego z Warszawy i prof. Stanisława Nicieji z Opola. W trakcie przerwy zakupić można było książki gości.
Część artystyczna: wystąpił zespól „Chawira” z zestawem pieśni kresowych nagranych po II Wojnie Światowej na Zachodzie – melodie piękne i w większości nieznane. Po części artystycznej zgromadzeni udali się na posiłek do pobliskiej restauracji „Polskie smaki”.
Po posileniu się uczestnicy zjazdu autokarami przewiezieni zostali na miejsce zakwaterowania tj. do „Agrohotelu” przy ul. Zwycięskiej. Tam też
odbyła się druga część jubileuszu tzw. „Biesiada Kresowa” – przy której przygrywały m.in. znane nam doskonale „Tyligentne Batiary” z Bytomia, czy zespół z Częstochowy. Przy suto zastawionych stołach zgromadzeni bawili się do późnych godzin wieczornych. Nawiązały się nowe znajomości międzyoddziałowe, wymieniano cenne informacje, wymieniano się materiałami itd. W tym miejscu chcemy podziękować oddziałowi TMLiKPW w Głubczycach za przekazaną pozycję do naszej biblioteki.
Niedziela to zakończenie zjazdu. Po śniadaniu część zgromadzonych rozjechała się do domów, część udała się na uroczystą mszę św. o godz. 13.00 w kościele garnizonowym. Nasza delegacja udała się natomiast na ul. Wittinga do muzeum „Golgoty Wschodu” gdzie zapoznała się z nowo otwartą wystawą na temat zesłań na Syberię. Wystawa bardzo ciekawa, nowocześnie zrobiona i godna polecenia.
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich to największa w Polsce organizacja kresowa – obecnie liczy 56 oddziałów znajdujących się w każdym większym mieście w kraju. To dziesiątki wydawanych czasopism, setki książek, ufundowanych tablic i pomników. Choć niestety Towarzystwo lata świetności ma za sobą, wiele oddziałów upadło, lub słabiej funkcjonują, to w ostatnich kilku latach widać zmiany na „plus”. Już prawie całkowicie nastąpiła wymiana pokoleniowa – większość członków Zarządu Głównego, jak i prezesi Oddziałów są osobami powojennymi. Ostatnio trwają działania do „pojednania” z innymi dawniejszymi Oddziałam,i które są obecnie osobnymi stowarzyszeniami jak Bytom czy Kędzierzyn-Koźle, wznowiono organizacje pielgrzymek do Częstochowy, czy organizowany jest Bieg Orląt. Wszystkie osoby zainteresowane Kresami i chcącymi w różnych formach na ich rzecz działać zaprasza do siebie nie tylko poznański Oddział, ale także sieć Oddziałów w kraju – aktualny wykaz znajduje się na naszej stronie w zakładce: o nas – Zarząd Główny i oddziały .
tekst: Igor Megger, foto: I.Megger i M.Wojtasiak