MARSZ CZYNU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO

Szanowni Państwo!

W imieniu Zarządu Okręgu Wielkopolskiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pragnę zaprosić do udziału w uroczystości patriotyczno-religijnej pn.: ?Marsz Czynu Niepodległościowego? organizowanej przez nasze stowarzyszenie na terenie Poznania w dniu 6 sierpnia 2015 roku, w nawiązaniu do 101. rocznicy wymarszu 1. Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów do Królestwa. Kompania sformowana rozkazem Komendanta Józefa Piłsudskiego 3 sierpnia 1914 roku stanowiła zalążek powstałego w 1918 roku Wojska Polskiego. Poprzez udział w zaplanowanych uroczystościach chcemy uczcić nie tylko żołnierzy ?Kadrówki?, których marsz był symbolicznym początkiem drogi, na której końcu była długo wyczekiwana przez naród niepodległość i powrót Polski po 123 latach zaborów na mapę Europy, ale również innych bohaterów walczących o niepodległość na frontach I wojny światowej, później o jej utrzymanie w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, wojnie polsko-bolszewickiej, na wszystkich frontach II wojny światowej, a także Żołnierzy Wyklętych, uczestników masowych protestów i wystąpień robotniczych w latach 1956, 1968, 1970, 1976, 1980 i 1981 oraz żołnierzy Wojska Polskiego służących w misjach wojskowych poza granicami kraju. Uczcimy Marszałków Polski Józefa Piłsudskiego, Edwarda Śmigłego-Rydza, Generałów Józefa Hallera, Augusta Emila Fieldorfa, Pułkownika Witolda Pileckiego oraz szczególnie bohaterów związanych z Wielkopolską, Generałów walczących w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919: Stanisława Taczaka, Józefa Dowbor-Muśnickiego, Władysława Andersa, oficera 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka poległego w sierpniu 2007 roku w Afganistanie Porucznika Łukasza Kurowskiego oraz jedną z ofiar Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku Romka Strzałkowskiego. Fotografie wszystkich ww. z imienia i nazwiska Bohaterów zamieszczone są na załączonym plakacie oraz w rozsyłanych zaproszeniach.

Uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej objęte są patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka oraz Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Zwracam się również z apelem o przekazanie, w miarę możliwości stosownej informacji innym osobom bądź organizacjom i stowarzyszeniom, które mogą i chcą wziąć udział w tej patriotycznej uroczystości. Okolicznościowy plakat informujący o samej uroczystości i jej programie dostępny jest również na stronie www Okręgu, w zakładce Ogłoszenia.

Serdecznie pozdrawiam

mjr Jacek Behrendt
wiceprezes
Okręgu Wielkopolskiego
Związku Oficerów Rezerwy RP
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
jabeh@zorrpwlkp.pl
http://zorrpwlkp.pl

 

grafika_plakat_www-1