OPŁATEK 2022

14 GRUDNIA 2022 Godz. 17.00 – Sala pod Zegarem – spotkanie opłatkowe zorganizowane razem ze Stowarzyszeniem Sybiraków i Stowarzyszeniem Seniorów Harcerskich.

Obecnych powitali: pani Katarzyna Kwinecka – prezes TML i pan Marian Macutkiewicz – prezes Stowarzyszenia Sybiraków

Ks. kanonik Tadeusz Magas wprowadził zebranych w klimat wigilijnego oczekiwania, pobłogosławił opłatki. Składaliśmy życzenia.

W dalszej części spotkania kolega Stanisław Łukasiewicz podziękował za pomoc w zorganizowaniu tegorocznej edycji akcji charytatywnej – przekazał dyplomy z podziękowaniami skierowanymi do szkół i zespołów biorących udział w zbiórkach i kwestach, a następnie kol. Jacek Kołodziej – na tle prezentacji „zdjęciowej” – opowiedział o szczegółach z ostatniego etapu akcji: przekroczenia granicy i pobytu we Lwowie.

Nadszedł czas na kolędy poprowadzone przez niezawodny zespół harcerskich druhów…

W międzyczasie pojadaliśmy słodkości w dużej ilości przyniesione przez biesiadników.  Prezes Liminowicz przyjechał z chlebem i sękaczem, przywiezionym prosto z Wilna.

Cieszymy się, iż po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, przybyło tak dużo osób i wspólnie mogliśmy przeżyć popołudnie.

Do następnego spotkania …

tekst: Wanda Butowska foto: Jacek Kołodziej

Już po raz 38 w ramach Akcji Charytatywnej „Serce dla Lwowa” wybraliśmy się do Lwowa z pomocą dla naszych Rodaków. W transporcie zebranych w marketach sieci SPAR artykułów wspomogło nas stowarzyszenie Odra-Niemen zabezpieczając środki transportu. W niedzielny poranek w Katedrze Lwowskiej odprawiona została msza św. w intencji wszystkich ofiarodawców i wolontariuszy, którzy przyczynili się do przeprowadzenia i przebiegu Akcji. Jak co roku rękami trojga wolontariuszy z „ Poznańskiej Czarnej 13” pomoc dotarła do ok. 120 osób, kilku parafii i podopiecznych sióstr zakonnych. W tym roku z racji wyjątkowej sytuacji spotykaliśmy się ze szczególną wdzięcznością. Tradycyjnie też odwiedziliśmy z mikołajkowymi słodkościami i bożonarodzinowymi życzeniami redakcję „Kuriera Galicyjskiego”, Federację Organizacji Polskich na Ukrainie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 im. św. Marii Magdaleny, gdzie część wizyty spędziliśmy w szkolnym schronie z racji ogłoszonego alarmu. Osobiście, w naszej tegorocznej „bazie” czyli w domu Pani Haliny Makowskiej pojawił się Pan Emil Legowicz, Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej odbierając paczki dla swoich podopiecznych. W poniedziałkowy wieczór w kościele św. Marii Magdaleny dh Michał jako św. Mikołaj wręczał dzieciom mikołajkowe słodkości, a następnego dnia, czyli 6 grudnia, wszyscy uczestniczący w porannej mszy św. zostali obdarowani drobnymi słodkimi upominkami. Dla dużej części nie było to niespodzianką ponieważ od lat w dniu św. Mikołaja w ten właśnie sposób pamiętamy o tej miłej tradycji. Zadowoleni z bezpiecznego przebiegu Akcji 7 grudnia wróciliśmy do domu.

tekst i foto: Jacek Kołodziej