XVI DNI LWOWA I KRESÓW W POZNANIU – relacja

XVI Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu dobiegły końca.

Piątek 13.09.2013 r. otwarcie wystawy w hallu Urzędu Wojewódzkiego:

„OUN-UPA: ludobójstwo i potępienie. Polska-Ukraina: współpraca i partnerstwo”.

Wystawę otwierała prezes naszego Oddziału – Bożena Łączkowska z przedstawicielami Urzędu: wicewojewodą Przemysławem Pacią i dyrektorem Biura Wojewody Andrzejem Plesińskim. Jak zauważył wojewoda, zwykle w Urzędzie prezentowane były wystawy z kręgu sztuki. Takiej wystawy jeszcze nie było. Tytuł i zgromadzone na planszach informacje nie wymagają komentarza. O tym trzeba wiedzieć i pamiętać.

Wystawa jest własnością Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, a jej myślą przewodnią jest hołd ofiarom ludobójstwa, a żyjącym ku pamięci i przestrodze. Współautorami katalogu wystawy są: Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Czesław Filipowski.

Irena Bereźnicka na otwarciu wystawy wskazuje zdjęcie swojej cioci Klementyny Stefańskiej, która wraz z innymi Polakami została spalona przez zbrodniarzy ukraińskich we wsi Zalesie woj. tarnopolskie
Irena Bereźnicka na otwarciu wystawy wskazuje zdjęcie swojej cioci Klementyny Stefańskiej, która wraz z innymi Polakami została spalona przez zbrodniarzy ukraińskich we wsi Zalesie woj. tarnopolskie
Wanda Butowska, Teresa Mayer i Stanisław Łukasiewicz
Wanda Butowska, Teresa Mayer i Stanisław Łukasiewicz
Iwo Werschler zwiedzający wystawę
Iwo Werschler zwiedzający wystawę

Sobota 14.09.2013 r.: spotkanie w „Salonie Lwowskim” w Domu Polonii na Starym Rynku w Poznaniu:

Z programem poetycko-muzycznym wystąpili Wojciech Habela i prof. Paweł Bieńkowski (akompaniament).

Artysta, deklamował wiersze m.in. Jerzego Michotka, Feliksa Konarskiego, Ref-Rena, śpiewał lwowskie piosenki. Występ zakończył się wspólnym z publicznością odśpiewaniem „Tylko we Lwowie”. A potem jeszcze miła pogawędka, w której artysta opowiedział o swoim duchowym zobowiązaniu wobec ojca – urodzonego we Lwowie, muzykologa z zamiłowania, o spotkaniach ze Lwowem i jego mieszkańcami, odpowiadał na pytania gości. A gości zgromadziło się więcej niż było miejsc, ale jakoś pomieściliśmy się i wszyscy chętni mogli wziąć udział w spotkaniu, to był bardzo udany wieczór…

Wojciech Habela w Salonie Lwowskim
Wojciech Habela w Salonie Lwowskim

Niedziela 15.09.2013 r.:

…a komu byłu mału, to sy poszyt posłuchać w nidzieli do Parku Sołackiego do restauracji „Meridian”.

Wojciech Habela w Meridianie na Sołaczu
Wojciech Habela w Meridianie na Sołaczu

Poniedziałek 16.09.2013 r. uroczysta inauguracja XVI Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu:

W poniedziałek podczas uroczystej inauguracji XVI Dni Lwowa i Kresów miała być wręczona statuetka Lwa „Semper Fidelis” Władysławowi i Ewie Siemaszkom w uznaniu ich pracy dokumentującej zbrodnie ludobójstwa dokonanego przez organizacje OUN UPA i ich „wyznawców” na polskich mieszkańcach Wołynia.

Laudację wygłosił Iwo Werschler.

W zastępstwie Nieobecnych – Ewa Siemaszko odwołała swój przyjazd w ostatniej chwili z powodu choroby Ojca – wystąpił Szczepan Siekierka – prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z Wrocławia, wyróżniony naszą statuetką w 2009 r.

Szczepan Siekierka – świadek wydarzeń i uczestnik tragedii opowiadał o pracy Stowarzyszenia powołanego w 1992 i pracującego nad uzupełnieniem dokumentacji Siemaszków głównie odnośnie terenów Małopolski Wschodniej. Zebrane materiały – relacje ocalałych – zgromadzono w kilku tomach poświęconym województwom kresowym.

Prelegent Szczepan Siekierka
Prelegent Szczepan Siekierka

Wtorek 17.09.2013 r.:

Uroczystości tego dnia, w rocznicę napaści na Polskę przez Związek Sowiecki w 1939 r., to msza św. u oo. Franciszkanów, następnie przemarsz ulicami miasta i składanie kwiatów przy tablicach pamięci zakończony uroczystością przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru. Przy tym pomniku poproszono o głos prezes naszego Towarzystwa, która m.in. powiedziała: „Przypadająca 70. rocznica tych zbrodni daje unikalną szansę na trwałe zapisanie jej w świadomości Polaków i Ukraińców. Młode pokolenie powinno potraktować te zbrodnie jako ostrzeżenie przed skrajnym nacjonalizmem”.

Po zakończeniu uroczystości przy pomniku uczestnicy zaproszeni zostali na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego „Poznań Kresom”. W programie znalazła się muzyka barokowa głównie niemieckich mistrzów: G.F. Haendel, G.F. Telemann, C.F.E. Bach, J.S. Bach.

 

tekst: Wanda Butowska

foto: Jacek Kołodziej