XXVI DNI LWOWA I KRESÓW  w POZNANIU PIKNIK LWOWSKI

W niedzielę 18 czerwca b.r. w Parku Ekologicznym przy ul. Hezjoda na os. Strzeszyn w ramach XXVI Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu odbył się organizowany przez nasz Oddział Piknik Lwowski, który miał charakter charytatywny. Celem było zebranie funduszy na akcję pomocy Polakom na Kresach „Serce dla Lwowa”, którą organizować będziemy przed Świętami Bożego Narodzenia. Jak co roku transport darów pojedzie do Lwowa, by przekazać je Polakom zamieszkałym we Lwowie i w kilku innych miastach. Sytuacja starszych, schorowanych i ubogich Polaków w obecnej sytuacji wojennej bardzo się pogorszyła. Naszym obowiązkiem, nie tylko statutowym, jest o nich pamiętać. Ta pomoc dotyczy także dzieci. Odwiedzimy polskie szkoły i oddziały przedszkolne. Każda pomoc jest teraz na wagę złota, gdyż zagrożenie wojenne sytuację materialną ludności bardzo pogorszył. Stąd też nasze działania. Przez cały czas zbieramy fundusze. Każdy kto chciałby wspomóc naszą pomoc może wpłacać dowolne kwoty na konto: 06 1020 4027 0000 1302 0293 3455 z dopiskiem „Serce dla Lwowa”. Współorganizatorami pikniku w Strzeszynie były: Rada Osiedla Strzeszyn oraz Szkoła Podstawowa Nr 1. Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania. Gości powitała prezes Katarzyna Kwinecka, po czym zabrały głos wicedyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strzeszynie Aleksandra Cech oraz przewodnicząca Rady Osiedla Strzeszyn Dominika Zenka-Podlaszewska. Pani Dyrektor poinformowała zebranych o planach na przyszły rok, kiedy to zostanie nadane imię szkole „Orląt Lwowskich”.

W tym roku na pikniku wystąpiły zespoły: „Tyligentne Batiary” z tymczasowym pobytem w Bytomiu, „WIWATY” z Pobiedzisk, zespół Adama Sypniewskiego z Poznania. Imprezę rozpoczął przemarsz orkiestry dętej z Kościana wraz z mażoretkami.

Adaśku z Andrzejem – Tyligentne Batiary – wzruszyli nas wykonaniem sentymentalnych piosenek lwowskich oraz humorem rodem z Łyczakowa.

Zespół Wiwaty z Pobiedzisk kolejny raz rozbawił widownię pięknym śpiewem.

Adam Sypniewski z zespołem wykonał wszystkim znane i lubiane piosenki lwowskie we własnych, lekko uwspółcześnionych aranżacjach , a także kilka własnych kompozycji do wierszy Herberta (słynnego Lwowianina z Łyczakowa). Adam Sypniewski prowadzi na Strzeszynie pracownię artystyczną ,,Przystań”, gdzie kształci młode talenty. W ubiegłym roku przygotował występ zespołu składającego się z ukraińskich dzieci uchodźców, które trafiły do SP Nr 1. W tym roku przygotował występy laureatów konkursu MAM TALENT ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Poznaniu

Piknik uświetniły gry, konkursy i zabawy  głównie dla dzieci. Podczas terenowej gry detektywistycznej bawiono się w Scherloka i rozwiązywano zagadkę – co łączy Lema, Parandowskiego, Herberta i wielu innych patronów strzeszyńskich ulic. Ogłoszono konkurs na najciekawsze zdjęcie z Pikniku. Na stronie Rady Osiedla internauci wyłonią laureata. Poza tym była strzelnica wiatrówkowa, loteria, koło szczęścia, a także interesujące pokazy straży pożarnej.

Widzowie odwiedzić mogli bufet z kawą, herbatą i słodkimi wypiekami produkcji wolontariuszy, z których dochód przeznaczony został na cele charytatywne. Zainteresowaniem cieszyło się stoisko z wydawnictwami oraz gadżetami lwowskimi. Obsługiwali stoiska z napojami, słodyczami i literaturą oraz prowadzili gry i zabawy wolontariusze. Bardzo pomocni byli harcerze Czarna 13 z Hufca Poznań Śródmieście i Szczep Drużyn Herkules z Hufca Jeżyce.

tekst: Hanna Dobias-Telesińska, foto: Jacek Kołodziej